Depresja

Bezsenność, depresja, zaburzenia lękowe – jakie są najczęstsze choroby psychiczne XXI wieku?

Coraz więcej Polaków boryka się z różnymi chorobami o podłożu psychicznym, emocjonalnym. Bezsenność, depresja, zaburzenia lękowe to tylko niektóre z nich. Zobacz, jakie są najczęściej występujące choroby psychiczne w XXI w.

Jak rozpoznać zaburzenia psychiczne?

Życie w nieustannym pośpiechu, stres, presja społeczna – to tylko jedne z wielu czynników, które spowodowały występowanie zaburzeń psychicznych na tak dużą skalę. Z drugiej strony można zauważyć coraz większą świadomość wśród ludzi, ci, którzy dotychczas lekceważyli pewne objawy, przestają o wszystko winić zmęczenie i nie boją się rozpocząć leczenia psychiatrycznego lub psychoterapeutycznego.

Tu niestety trzeba przyznać, że zaburzenia psychiczne nie jest łatwo rozpoznać, ponieważ, tak jak już sygnowaliśmy, są one mylone ze stresem, zmęczeniem, chwilową apatią. Co powinno być sygnałem ostrzegawczym? M.in. wahania nastrojów, otępienie, urojenia, lęki i fobie, nieustannie towarzyszący strach czy problemy ze snem. Co istotne, muszą mieć one charakter stały lub powtarzalny w dłuższym czasie.

Choroby najczęściej dotykające Polaków są omawiane na ekonsultacje.pl/kategoria/choroba, tam można sprawdzić objawy popularnych schorzeń, nie tylko o podłożu psychicznym. Czasami depresja może być mylona z… anemią. I choć nic nie zastąpi wizyty u lekarza, warto mieć świadomość, kiedy nękające cię objawy powinny cię zaniepokoić i skłonić do odwiedzenia specjalisty.

temat poboczny:  Czym jest apatia, jakie są jej objawy i w jaki sposób można ją leczyć?

Bezsenność

Jednym z najbardziej bagatelizowanych problemów jest bezsenność. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że jest to poważne zaburzenie, które w konsekwencji wpływa na kondycję całego organizmu. I które jednocześnie można leczyć, nie tylko tabletkami nasennymi dostępnymi w aptece bez recepty. A czym jest bezsenność? To zaburzenie rytmu, głębokości oraz długości snu. Osoba nim dotknięta nie potrafi zasnąć, mimo iż bardzo chce. Co istotne, takie problemy trwające ponad 3 tygodnie określane są już jako choroba. Dlaczego ważna jest wizyta u specjalisty? Ponieważ organizm w nocy się regeneruje. Jeśli masz problemy ze snem, to w końcu cierpieć zaczynają przez to inne narządy.

Depresja

Depresja jest chorobą, o której coraz więcej mówi się w ostatnich latach. Może dotykać nie tylko dorosłych, ale także dzieci. To długotrwały stan obniżenia nastroju, który objawia się m.in. permanentnym odczuwaniem smutku, brakiem energii, a często także chęci do życia. Pierwszych objawów depresji nigdy nie można lekceważyć, ponieważ gdy choroba się rozwija, u większości osób zauważa się myśli samobójcze. Jak najwcześniej należy rozpocząć leczenie farmakologiczne oraz psychoterapię.

temat poboczny:  Czym jest apatia, jakie są jej objawy i w jaki sposób można ją leczyć?

Zaburzenia lękowe

Każdy odczuwa czasami lęk. Jeśli jednak ma on charakter ciągły, a źródło lęku jest irracjonalne, to znak, że osoba chora może cierpieć na poważne zaburzenia. Nieustanne odczuwanie strachu powoduje nie tylko dyskomfort, ale również często nie pozwala na normalne funkcjonowanie w życiu codziennym. Strach staje się paraliżujący, to on zaczyna sprawować kontrolę nad chorym. Dodatkowo zaburzeniom lękowym często towarzyszy depresja. Psychoterapia w tym wypadku jest kluczową metodą leczenia.

Fobia społeczna

Fobia społeczna to tak naprawdę rodzaj zaburzenia lękowego, a dokładniej – zaburzenie lęku społecznego. Osoba dotknięta tym schorzeniem odczuwa lęk wobec określonych sytuacji społecznych. W wyniku tego często ogranicza kontakty z innymi ludźmi, wszelkie interakcje, doprowadzając tym samym do stanu osamotnienia. Co ciekawe, fobia społeczna występuje u ok. 7-9% społeczeństwa i często mylona jest z nieśmiałością.

Zaburzenia kompulsywno-obsesyjne

Nieustannie myjesz ręce, w obawie przed bakteriami? A może potrafisz wyjść z pracy, bo masz wrażenie, że nie zamknąłeś drzwi lub nie wyłączyłeś gazu? Jeśli takie myśli stale powracają, „zmuszają” cię do określonych zachowań, jest duże prawdopodobieństwo, że cierpisz na zaburzenia kompulsywno-obsesysjne. Powracające, natrętne myśli uniemożliwiają normalne funkcjonowanie, sterują tobą, dlatego konieczne jest rozpoczęcie leczenia.

temat poboczny:  Czym jest apatia, jakie są jej objawy i w jaki sposób można ją leczyć?

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *