kobieta która używa maści cynkowej

Co to jest maść cynkowa? Na co pomaga maść cynkowa?

Maść cynkowa jest często stosowana w dermatologii oraz kosmetyce, ponieważ jej główny składnik, czyli tlenek cynku, ma działanie przeciwzapalne i ochronne. Może złagodzić m.in. otarcia na skórze niemowląt. Z tego artykułu dowiesz się, czym dokładnie jest maść cynkowa oraz na jakie dolegliwości można ją stosować.

Na co pomaga maść cynkowa?

Cynk, czyli pierwiastek chemiczny wchodzący w skład maści cynkowej, jest wykorzystywany do produkcji preparatów z wielu różnych dziedzin. Już w starożytnym Egipcie ludzie wykorzystywali jego właściwości. Przede wszystkim używali wtedy cynku do opatrywania ran oraz leczenie owrzodzeń. Jednak dzisiaj możemy znaleźć ten pierwiastek także w produktach kosmetycznych oraz farbach, tworzywach sztucznych i lakierach.

Maść cynkowa często wykorzystywana jest w przypadku problemów trądzikowych, można ją stosować również w celu złagodzenia objawów trądziku różowatego. Jej substancja czynna ma właściwości wysuszające zaskórniki powstające na twarzy, co może przyspieszyć ich usunięcie. Jednak należy pamiętać, aby stosować do tego także preparat nawilżający, ponieważ wysuszające właściwości cynku mogą doprowadzić do łuszczenia skóry.

Właściwości maści cynkowej mogą pomóc także w przypadku odparzeń od pieluch u małych dzieci. Jest to często powód ich płaczu i złego samopoczucia. Maść cynkową stosuje się na otarcia i stan zapalny skóry niemowlaka. Konsystencja preparatu jest wystarczająco gęsta, aby rozsmarować ją na podrażnionym miejscu.

Maść cynkowa może sprawdzić się również w sytuacji, gdy potrzebny jest preparat, który pomoże na odleżyny lub odparzenia u starszej osoby. To częste objawy u osób, które przebywają w szpitalu lub przez większość czasu muszą pozostawać w pozycji leżącej.

Maść cynkową można wypróbować w przypadku oparzeń po zbyt długim przebywaniu na słońcu. Może przyspieszyć to cały proces odradzania naskórka. Jednak warto stosować ten preparat zamiennie z kremem nawilżającym lub balsamem do ciała.

Co to jest maść cynkowa i jakie substancje zawiera?

Maść cynkowa jest produktem leczniczym, który stosuje się przede wszystkim na stany zapalne skóry. Jej substancją czynną, czyli składnikiem, który odpowiada za jego działania farmakologiczne, jest tlenek cynku. Ma działanie wysuszające i antybakteryjne, przez co często używany jest do preparatów takich jak pudry, środki przeciwtrądzikowe lub toniki oczyszczające do twarzy.

Jedną z najczęściej spotykanych substancji pomocniczych w maści cynkowej jest wazelina hydrofilowa, w której skład wchodzi cholesterol, alkohol stearylowy, wosk biały oraz wazelina biała. Jest wykorzystywana do produkcji maści oraz kremów, ponieważ ma dość gęstną konsystencję. Dzięki temu potrafi związać spore ilości wody oraz różnych substancji leczniczych.

Maść cynkowa — przeciwskazania

Mimo że maść cynkowa jest bardzo popularnym preparatem, stosowanym w różnych sytuacjach, jej używanie nie jest wskazane wszystkim osobom. Nie należy korzystać z maści cynkowej w przypadkach, kiedy:

  • przechodzimy silne stany zapalne skóry;
  • mamy uczulenie na tlenek cynku;
  • jesteśmy w ciąży lub karmimy piersią.

Trzeba pamiętać o tych przeciwskazaniach, ponieważ ich zignorowanie może doprowadzić do mocnych podrażnień naskórka lub innych objawów.

3 Comments

Wyraź swoje zdanie

Brawurka

02 sierpnia, 2022 - 11:46

Ja używam maści cynkowej od kilku lat, zawsze jak mnie wysypie to smaruję się na noc, a rano mam dużo mniejsze pryszcze, trzeba uważać bo trochę wysusza

Odpowiedz

Ula 🌹

06 kwietnia, 2023 - 13:55

Same here! Korzystam z maści cynkowej już dobre 10 lat, jest u mnie niezawodna, wysusza trądzik, fajnie też chroni buzię przed zimnem 😉 A z tego co wiem to nawet suferzy jej czasem używają zamiast SPFU, bo jest wodoodporna 😀

Odpowiedz

Beauty-beast

30 sierpnia, 2022 - 12:39

Ja używam sudocremu, w internecie to nawet piszą, że to jest CUDOKREM! 😀 wszystkie problemy skórne rozwiąże ten kremik cynkowy

Odpowiedz

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *