Dziecko wystawiające język

Jak wyleczyć aftę na języku?

Na pewno znasz ten ból w jamie ustnej. Nieraz pewnie pojawiła ci się afta i poważnie utrudniła ci twoje codzienne funkcjonowanie. Ta uciążliwa przypadłość może mieć wiele przyczyn i objawiać się na rożne sposoby. Na szczęście środków na pozbycie się jej również jest niemało.

Co to jest afta?

Afta jest przewlekłym stanem zapalnym, który pojawia się na śluzówce języka lub warg. Zapaleniu towarzyszą owrzodzenia o średnicy od jednego milimetra do dwóch centymetrów. Po dwóch dniach zaczyna pokrywać je biały nalot.

Proces chorobowy różni się nieco w zależności od rozmiarów afty. Te małe występują w parze z powiększonymi węzłami chłonnymi. Z kolei przy dużych aftach mogą pojawić się głębokie nadżerki na błonie śluzowej, które nieraz muszą goić się nawet przez cztery tygodnie.

Taki stan rzeczy może skutecznie utrudnić życie, stanowiąc przeszkodę w jedzeniu, zwłaszcza potraw słonych lub kwaśnych, piciu, szczególnie gorących napojów, myciu zębów, a zdarza się, że i w mówieniu.

Jakie są przyczyny powstawania aft?

Nie ma jednej, niezmiennej przyczyny, która sprawia, że na języku pojawia się afta. Mniejsze afty mogą powstawać na skutek braku odpowiedniej higieny jamy ustnej, próchnicy i kamienia nazębnego, alergii, stresu, działania mocnych antybiotyków czy niewłaściwie dobranej protezy. Winne mogą być też podrażnienia, jakim możemy ulec na przykład podczas wizyty w gabinecie dentystycznym. Także geny odgrywają tutaj pewną rolę. Jeżeli zaś afty mniejsze często powracają, można podejrzewać tak zwaną aftozę nawrotową, czyli aftowe zapalenie błony śluzowej jamy ustnej.

Afty duże również mogą brać się po prostu z niewłaściwego dbania o higienę jamy ustnej. Inne przyczyny mogą być już jednak poważniejsze, winne mogą być też bowiem zaburzenia hormonalne, wirus opryszczki, a nawet HIV. Duże afty mogą także świadczyć o niedoborze w naszym organizmie ważnych składników mineralnych, przede wszystkim witaminy B12, żelaza i kwasu foliowego. Jeśli nie chce się mieć aft, lepiej też nie używać past do zębów z dodecylosiarczanem sodu w składzie. Tak samo lepiej odstawić niektóre pokarmy, szczególnie twarde sery i orzechy.

Jak leczyć afty?

W leczeniu aft często stosuje się różnorakie płukanki. Może to być roztwór soli z wodą albo różnego rodzaju napary – z rumianku, łopianu lekarskiego, szałwii czy wody różanej. Owrzodzenia można odkażać za pomocą wody utlenionej kub swoistej maści, którą można sobie sporządzić z sody oczyszczonej i proszku do pieczenia.

Jeśli takie domowe sposoby nie pomogą, trzeba zastosować leki z prawdziwego zdarzenia. Bez recepty można kupić preparaty znieczulające afty (np. Mucosit żel, Apthin). Czasem jednak i takie środki mogą nie być wystarczające. Wówczas trzeba wytoczyć cięższe działa. Lekarz może przepisać medykamenty wysuszające i ściągające, stosowane miejscowo glikokortykosteroidy lub roztwory antybiotyków, na przykład tetracykliny.

Dieta osoby zmagającej się z aftami też powinna zostać zoptymalizowana. Musi zawierać dużo cynku oraz witamin A, B12, C i E. Zalecane produkty to owoce i warzywa, zwłaszcza wzmacniające odporność fasola, cebula i czosnek, bogate w witaminę B drożdże, oraz jogurty. Na czas kuracji dobrze jest też odstawić alkohol, czekoladę, ciepłe potrawy i napoje, oraz dania kwaśne, słone i pikantne.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *