Palec dłoni

Domowe sposoby na zastrzał: moczenie palca, okłady z sody, maść na zastrzał…

Zastrzał to przykra dolegliwość, która związana jest z zapaleniem palca, powstającego w wyniku rany przy paznokciach stóp i rąk i rozwoju bakterii pod powierzchnią skóry. Najczęściej objawia się on bolesnym opuchnięciem i wydzieliną ropną. Jak leczyć zastrzał domowymi sposobami? Oto kilka metod.

Zastrzał – leczenie poprzez moczenie palca

Jest to stosunkowo prosta metoda i polega na tym, że zagotowuje się wodę i wrzątek wlewa do szklanki lub małej miseczki i czeka się, aż nieco ostygnie. Pod żadnym pozorem nie należy wsadzać palców do wrzątku! Gdy woda będzie nadal gorąca, wsadza się opuchnięty palce i wytrzymuje tak co najmniej sekundę. Czynność należy powtarzać tak długo, aż woda całkiem ostygnie. Można też palec moczyć w wodzie z szarym mydłem lub szałwią.

Okłady z sody na zastrzał

Innym domowym sposobem jest także wykonanie okładu z sody. Jest to składnik, który każdy z nas powinien mieć. Zabieg jest bardzo prosty – wystarczy rozpuścić w połowie szklanki z ciepłą wodą mniej więcej 2 łyżeczki sody, a następnie wystarczy moczyć w niej opuchnięty palec. Wystarczy jeżeli działanie to powtórzy się 2x na dzień. Można też postąpić inaczej – namoczyć roztworem gazę i owinąć nią palec.

temat poboczny:  Zastrzał - czym jest? Jak leczyć zastrzał?

Warto też wykorzystać do tego zioła. Świetnie sprawdza się okład z siemienia lnianego. Napar lub papkę z ziaren przykłada się do bolącego miejsca. Dobrze sprawdza się też rumianek oraz babka lancetowata.

Jaka domowa maść na zastrzał?

W aptece z pewnością znajdzie się odpowiednie specyfiki idealne na radzenie sobie z zastrzałem. Sprawdzi się tutaj szczególnie maść z antybiotykiem lub maść ichtoinowa. Używa się ich kilka razy na dzień przez krótki czas, maksymalnie do 3 dni. Oczywiście można przy tej okazji wykorzystać popularne zioła i wykorzystywać ich napary, by smarować nimi opuchnięty dotknięty zastrzałem palec. Sprawdzić może się także maść nagietkowa lub majerankowa.

Jakie napary ziołowe na zastrzał?

Kilka popularnych ziół zostało już wspomnianych, między innymi rumianek oraz szałwia. Świetnie sprawdza się także nagietek oraz babka lancetowata, które mają działania odkażające. Można tutaj wykorzystać tradycyjny napar i moczyć w nim palec, albo zdecydować się na to, by robić za ich pomocą okłady ziołowe. Ten sposób może bardzo pomóc, szczególnie w początkowej fazie choroby.

temat poboczny:  Maść ichtiolowa na zastrzał – gdzie ją kupić? Ile kosztuje? Kiedy można stosować maść na zastrzał?

Jaka domowa metoda najlepsza na zastrzał?

Tak naprawdę nie ma jednej najskuteczniejszej domowej metody na zastrzał, który podziałałby od razu. Zazwyczaj zaleca się korzystanie z kilku zabiegów jednocześnie, by wspomóc proces oczyszczania skóry i usuwania ropy spod skóry. Jeżeli jednak to nie pomaga i zakażenie, zamiast mijać, rozwija się, nie pozostanie nic innego, jak tylko udać się do lekarza. On oceni, jak wygląda sytuacja i jakie działania lecznicze są możliwe, by poradzić sobie z zaistniałym problemem. Niestety, ale domowe sposoby są skuteczne tylko w przypadku początkowej fazie zakażenia, gdy nie jest ono zbyt głębokie.

1 Comment

Wyraź swoje zdanie

Anna

01 lipca, 2022 - 13:26

Wydaje mi się, że to tak poważna choroba, że lepiej udać się od razu do lekarza, a nie kombinować domowymi sposobami. Niewłaściwe leczona może wywołać szereg powikłań, takich jak: deformacja paznokcia, posocznica czy zapalenie szpiku kostnego. Po co tak ryzykować?

Odpowiedz

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *