Stopy - pedicure

Jak dbać o stopy? Domowe sposoby na pękające pięty

Pękające pięty to nie tylko nieestetyczny wygląd, ale przede wszystkim uciążliwa dolegliwość, która zlekceważona może nieść za sobą dalsze, bolesne konsekwencje. Czynników, które powodują pękanie skóry w tym miejscy jest kilka, postaramy się wam pomóc w zapobieganiu, jak i leczeniu pękających pięt.

Jak dbać o stopy?

Powodem pękających pięt może być przesuszona skóra, nadwaga, jaki i źle dobrane obuwie. Z pozoru niegroźne objawy w postaci zgrubień mogą przekształcić się w zrogowacenia, a gdy dojdzie już do pękania, to tylko krok dzieli nas od infekcji. Należy zatem działać szybko i najlepiej jest wyrobić sobie nawyk w postaci ścierania naskórka z pięt przy każdej kąpieli lub prysznicu oraz nawilżania stóp kremem. Wtedy mamy największą szansę, że problem pękających pięt nigdy nas nie dotknie.

Domowe sposoby na pękające stopy

Jeśli już zauważyłyśmy, że z naszymi piętami coś jest nie tak, odczuwamy dyskomfort przy chodzeniu, a o ubraniu sandałów do letniej sukienki lepiej zapomnieć, to znak, że trzeba podjąć konkretne działania. Zanim jednak udasz się do specjalisty, wypróbuj parę domowych sposobów.

Kąpiel z solą leczniczą

To stary, sprawdzony sposób na zmiękczenie twardego naskórka. Świetnie sprawdza się sól z Morza Martwego, możesz dodać do kąpieli również mydło, wystarczy zwykłe szare. Następnie, gdy skóra zmięknie, należy delikatnie trzeć stopy pumeksem lub specjalną tarką do pięt. Koniecznie po tym zabiegu nawilż stopy, możesz też nałożyć maseczkę do stóp.

Kąpiel z siemienia lnianego

W tym celu potrzebna jest torebka nasion lnu, którą należy zalać dwoma litrami wrzącej wody i odczekać, aż nieco ostygnie. W tak przygotowanym roztworze moczymy stopy kilkanaście minut. Po wyjęciu stóp nie osuszamy ich ręcznikiem, czekamy, aż same przeschną, po to by zetrzeć z nich delikatnie naskórek. Ostatnim etapem jest krem lub balsam nawilżający.

Peeling i witamina A

Również ten sposób może okazać się skuteczny. Wystarczy wymoczyć stopy i użyć swojego ulubionego peelingu, a następnie wmasować w pięty krem z witaminą A lub zakupić w aptece ampułki witaminowe, a ich zawartość potraktować jak olejek lub krem.

Maseczka z oleju kokosowego

Łyżkę oleju kokosowego połącz z łyżeczką soku z cytryny i paroma kroplami olejku (np. lawendowego lub migdałowego). Tak przygotowaną maseczką należy posmarować dokładnie stopy, a następnie założyć grube skarpety. Zabieg najlepiej wykonywać krótko przed pójściem spać, aby mikstura mogła działać przez całą noc.

Parafina

Jest to niezwykle skuteczny środek nawilżający. Wystarczy roztopić parafinę oraz olej kokosowy, a następnie pokryć mieszanką stopy. Podobny zabieg wykonują również salony kosmetyczne. Trzeba pamiętać o tym, aby parafina nie była zbyt gorąca przy nakładaniu, gdyż może dojść do poparzeń, wystarczy taka temperatura, w której konsystencja mieszanki będzie płynna. Najlepiej pozostawić ją na stopach całą noc, dobrze jest założyć w tym celu grube skarpety.

Jeżeli domowe sposoby okażą się nieskuteczne, warto prosić o radę lekarza, który powinien wskazać, jakie maści można stosować przy tego typu schorzeniach. Jeśli dolegliwość ta jest wyjątkowo oporna na leczenie, warto zrobić dodatkowe badania, gdyż może to być objaw poważniejszych chorób, takich jak choćby grzybica stóp, czy nawet cukrzyca.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *