Nogi leżące na łóżku

Popularne choroby stopy – jak leczyć? Jak zwalczać popularne choroby stopy?

Problemy ze stopami mogą występować dosyć często, a tak popularne choroby jak choćby grzybica, halluksy, płaskostopie, ostroga piętowa, odciski i modzele czy zastrzały mogą być naprawdę nieprzyjemne. Powodują ból, dyskomfort i utrudniają codzienne funkcjonowanie. Jak sobie z nimi radzić?

Jak leczyć grzybicę stóp?

Grzybica to jedna z powszechniejszych chorób stóp, z jaką się stykamy. Przyczyną jest rozwój grzybów, które szczególnie lubią wilgotne środowisko, jak buty czy baseny. Nie sprzyja temu nadmierna potliwość nóg, podeszły wiek, cukrzyca czy zaburzenia układu odpornościowego. Może wystąpić w różnych odmianach i pojawić się na podeszwie stóp, między palcami, a także na bocznych obszarach skóry.

Jak leczy się grzybicę? Najlepiej reagować od razu i można w tym celu zastosować łatwe w dostępie leki bez recepty i preparaty o działaniu miejscowym. Leczenie niestety trwa, zazwyczaj około 2 – 4 tygodni. W przypadkach gdy zakażenie trwa już długo, może być konieczne branie leków doustnych. To ważne, by się tym zająć, ponieważ nieleczona grzybica zacznie się rozprzestrzeniać.

temat poboczny:  Choroby stopy – jak zapobiegać popularnym schorzeniom stóp?

W jaki sposób leczy się haluksy?

Haluksy to popularna nazwa określająca chorobę zwaną paluchem koślawym. To przypadłość cywilizacyjna, jako że występuje głównie u kobiet, zwłaszcza tych, które noszą buty na wysokich obcasach. Haluks polega na tym, że doprowadza do deformacji stawu palucha, przez co zaczyna się on odchylać na bok. Jest to niestety bardzo bolesne. Źle dobrane obuwie to nie jedyna przyczyna, ponieważ paluch koślawy może być też dziedziczony.

W jaki sposób leczy się więc haluksy? Po pierwsze należy zmienić obuwie na wygodne, by opóźnić rozwój tej choroby. Samo leczenie uzależnione będzie z kolei od tego jak zaawansowany jest stan upośledzenia. Czasami wystarczą wkładki ortopedyczne, ale częściej konieczne są różne warianty leczenia operacyjnego, a później konieczne jest stosowanie specjalnego obuwia.

Czy da się wyleczyć płaskostopie?

Przyczyny pojawienia się stopy płasko-koślawej mogą być różne, w zależności od jej rodzaju. Sprzyjać mogą temu wady genetyczne, nieprawidłowa budowa kostna stopy, dodatkowa kość, krótsze ścięgno Achillesa czy nawet niewłaściwie dobrane obuwie. W przypadku dorosłych kobiet przyczyną mogą być wahania hormonalne, skłonności genetyczne oraz buty na wysokim obcasie.

temat poboczny:  Zastrzał - czym jest? Jak leczyć zastrzał?

Leczenie odbywa się inaczej u dzieci i inaczej u dorosłych i zależne jest też od rodzaju płaskostopia. Najczęściej lekarze i ortopedzi skupiają się na wzmocnieniu mięśni stóp i łydek, ćwiczenia, stosowanie wkładek ortopedycznych i odpowiedniego obuwia. U osób dorosłych, jeżeli wcześniejsze leczenie nie przyniosło efektu, może być konieczny zabieg operacyjny.

Jak radzić sobie z ostrogą piętową?

Ostroga piętowa to zapalenie rozcięgna podeszwowego, które charakteryzuje się bardzo bolesnymi doznaniami, które mogą znacząco pogorszyć zdolności motoryczne czy wręcz uniemożliwić chodzenie. Są to zmiany zwyrodnieniowe i mają wygląd narośli kostnych. Przyczyn ich powstawania może być wiele: źle dobrane obuwie, przeciążenie stopy, za długie stanie, nadwaga i otyłość czy nieleczone urazy stóp.

Kiedyś jedyną możliwością leczenia ostrogi piętowej była operacja, obecnie możliwości mamy większe. Można to zrobić między innymi przez fizjo- i fizykoterapię. Stosuje się także terapię farmakologiczną za pomocą niesterydowych środków przeciwzapalnych, a gdy problem jest poważny, włącza się leki sterydowe.

Czy leczenie odcisków i modzeli jest trudne?

Odciski i modzele na stopach są bardzo podobne, choć podstawową różnicą jest fakt, iż odciski posiadają głęboko schowany korzeń, a modzele nie. Powstają pod wpływem silnego nacisku i tarcia na skórę, najczęściej na stopach i charakteryzują się dużą bolesnością.

temat poboczny:  Zastrzał – objawy, leczenie. Czy pomoże sama maść na zastrzał palca?

Jak je leczyć? Można do tego użyć dostępne w aptekach preparaty – maści, kremy i plastry. Zmiękcza skórę i pozwala na bezpieczne pozbycie się narośli. Z odciskami, które mają korzeń, jest trudniej i czasem potrzeby jest zabieg ze skalpelem, by go usunąć.

Jakie są sposoby na zastrzały?

Zastrzał to schorzenie bakteryjne, które pojawia się w momencie, gdy dojdzie do przerwania ciągłości naskórka. Najczęściej pojawia się w okolicach palców stóp i rąk i charakteryzuje się opuchnięciem, bólem, sztywnością stawów oraz wydzieliną ropną.

Zastrzał można leczyć na wiele sposobów, między innymi poprzez okłady i moczenie domowymi metodami. Są także w aptekach dostępne leki, które pomagają w usuwaniu ropy. W ostateczności może być też konieczny zabieg chirurgiczny.

2 Comments

Wyraź swoje zdanie

Magda

01 października, 2021 - 12:53

Moje stopy są bardzo podatne na odciski. Na szczęście na nic innego nie. Cieszy mnie to, bo ja widzę, że nie jest łatwo się pozbyć schorzeń stóp. Nic dziwnego, że potem strach wejść na basen bez klapek. W wodzie się bakterie dobrze mają. Na szczęście w ofercie wielu salonów urody są zabiegi na stopy – także lecznicze.

Odpowiedz

Berpolis

29 listopada, 2021 - 13:40

Grzybica jest chyba największą chorobą stóp, a niewiele osób sobie skutecznie z nią radzi. Ja stosuje różnego rodzaju preparaty ale niestety nie skutkują.

Odpowiedz

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *