Gołe stopy

Czy płaskostopie da się wyleczyć?

Wszyscy chcemy, by nasze dzieci rozwijały się prawidłowo. Dlatego ważne jest, byśmy jak najszybciej potrafili dostrzec ich ewentualną wadę postawy, tak abyśmy byli w stanie odpowiednio wcześnie podjąć właściwe środki, by ją skorygować. Jak we właściwym czasie rozpoznać u dziecka płaskostopie? I co robić, by ustrzec przed nim nasze pociechy?

Jak rozpoznać płaskostopie?

Płaskostopie to zniekształcenie stopy powstałe na skutek jej nieprawidłowego wysklepienia. Przy prawidłowym wysklepieniu stopa styka się z podłożem tylko tak zwanym guzem piętowym i głowami pierwszej i piątej kości śródstopia, co zapewnia jej właściwą amortyzację podczas chodzenia, biegania, skakania, czyli ogólnie – poruszania się.

Stopa dotknięta płaskostopiem jednak przylega do podłoża całą podeszwą. Nie trzeba chyba dodawać, że nie jest to zdrowa sytuacja. Tak nieprawidłowo wysklepiona stopa nie ma funkcji amortyzujących, co może powodować nie tylko zaburzenia w chodzie, ale także obrzęk i stany zapalne, co, jak można się domyślić, bywa bolesne.

Stopy niemowlęcia naturalnie są spłaszczone, jednak w wieku trzech czy czterech lat powinny być one już wysklepione. W przypadku płaskostopia najlepiej jak najwcześniej podjąć odpowiednie działania, ale żeby móc to zrobić, trzeba tę przypadłość odpowiednio wcześnie u dziecka rozpoznać. Jak to zrobić? Jak poznać, że coś jest nie tak?

Sygnałem alarmującym będzie na przykład, jeśli nasze dziecko chodzi na wewnętrznych krawędziach stóp. Warto przyjrzeć się więc butom naszych pociech – jeśli zelówki i obcasy są bardziej zdarte po wewnętrznej stronie, jest to wyraźna poszlaka, że ich stopy nie wysklepiły się prawidłowo.

Nie trzeba jednak bawić się w detektywa, istnieje bowiem niezawodny sposób, by wykryć płaskostopie. Dziecko musi tylko odcisnąć mokrą stopę na suchym podłożu, a my musimy przyjrzeć się śladowi. Powinien on mieć pośrodku wcięcie. Jeżeli go brakuje, to znak, że najwyższy czas udać się z naszą pociechą do ortopedy.

Jak zapobiegać płaskostopiu u dziecka?

Trzeba pamiętać o kilku sprawach, by zapobiec płaskostopiu u malucha. Jedną z ważniejszych rzeczy jest to, by nie popędzać dzieci przy nauce chodzenia. Jeżeli nie mają jeszcze ochoty, by zacząć stawiać pierwsze kroki, nie nakłaniajmy ich do tego na siłę. Powinny zacząć chodzić, gdy ich układ mięśniowy i kostny będą w stanie podołać temu zadaniu. Przyśpieszanie tej nauki może przynieść więcej złego niż dobrego.

Dlatego na przykład nie należy stawiać dziecka w chodziku. Obciąży mięśnie, które są jeszcze po prostu za słabe, a to może zaowocować właśnie płaskostopiem. Niewłaściwie ukształtowane stopy częściej można spotkać u dzieci, które stanęły na nogach za wcześnie czy też z pominięciem etapu raczkowania.

Oczywiście kluczowe znaczenie ma też dobór butów. Często zdarza się, że rodzice kupują dziecku za duże buty, bo „przecież stopa mu jeszcze urośnie”. Stopa w bucie powinna czuć się pewnie, o co trudno, jeśli w bucie jest za dużo miejsca. Owszem, starsze dzieci mogą chodzić w butach o numer za dużych, ale tylko wtedy, gdy obuwie to jest wiązane w kostce.

Jak leczyć płaskostopie u dziecka?

W walce z płaskostopiem najlepsze są ćwiczenia stóp. Chodzenie na palcach lub zewnętrznych krawędziach stóp, chwytanie i podnoszenie palcami drobnych przedmiotów – to wszystko dobrze wpływa na ukształtowanie stóp. Dobrze jest, by dziecko chodziło dużo boso, ale najlepiej po miękkim podłożu, jak dywan, piasek czy trawa, lub po drobnych kamyczkach.

Jeśli dziecko jest miłośnikiem roweru, dobrym pomysłem jest ustawienie siodełka trochę wyżej, tak by mały rowerzysta musiał sięgać do pedałów czubkami palców – to wyćwiczy jego mięśnie stóp.

Żeby wyniki tego typu ćwiczeń nie poszły na marne, ortopeda może zalecić dziecku korygujące wkładki do butów, które pomogą stopom zachować uzyskany dzięki ćwiczeniom kształt.

Jak poradzić sobie z płaskostopiem u dorosłych?

Płaskostopie, jako wada rozwojowa, jest oczywiście domeną dziecięcą, ale nie znaczy to, że nie może pojawić się także w późniejszym wieku, jako efekt źle dobranego obuwia, otyłości, zapalenia stawów albo pracy wymagającej długiego przebywania w stojącej pozycji.

Pozbycie się płaskostopia w starszym wieku jest oczywiście trudniejsze, ale nie oznacza to, że nie powinniśmy wdrożyć w codzienny plan dnia ćwiczeń stóp. Dobrze sprawdza się podnoszenie i przenoszenie za pomocą stóp małych przedmiotów, na przykład klocków.

Innym popularnym i prostym ćwiczeniem jest naprzemienne stawanie na palcach i opadanie na całe pięty. Bardziej ambitni mogą spróbować też rysowania stopami – dobrych efektów artystycznych nie należy się spodziewać, ale nasze stopy na pewno odniosą z tego korzyść.

Takie domowe sposoby mogą się jednak okazać niewystarczające. Czasem więc nieprawidłowe ustawienie kości koryguje się za pomocą chirurgicznej operacji. Osoby dotknięte płaskostopiem mogą też ułatwić sobie życie dzięki aparatom protetycznym, które wspierają osłabione mięśnie i stawy.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *