Budowa anatomiczna stopy

Jakie choroby stopy można leczyć w gabinecie podologicznym? W czym pomoże lekarz podolog?

Jedną z mniej znanych specjalizacji lekarskich jest podolog. Z pewnością większość z nas może kojarzyć, że jest to osoba, która zajmuje się chorobami stóp, ale pewnie mało kto kiedykolwiek korzystał z porad tego specjalisty. Jest to też o tyle specyficzna branża, że nie wszędzie da się spotkać osoby tym zajmujące. Czym konkretnie zajmuje się podolog?

Kim jest lekarz podolog?

Słowo „podolog” może nie być przez wiele osób nawet kojarzone, jako że wśród wielu różnych specjalizacji medycznych, ta jest jedną z rzadziej spotykanych. Nie jest z pewnością gabinet, do którego często się chodzi, jak choćby do dentysty, neurologa czy ortopedy. Podolog to osoba specjalizująca się w chorobach stóp i tylko w tym. Nie jest to jednak lekarz, choć zdecydowanie dziedzina ta zalicza się do specjalności medycznych, ale bardziej zahacza o kosmetologię. W Polsce podologia jest niestety jeszcze wiedzą raczkującą i nieuregulowaną prawnie.

Czym zajmuje się specjalista podolog?

Podologia to specjalizacja, która skupia się na szeroko pojętych schorzeniach w obrębie stóp. Takich chorób wbrew pozorom jest naprawdę wiele i mogą pojawić się na różnych etapach życia. Spotykają się z nimi małe dzieci – np. poprzez nieodpowiedni rozwój stawów w okresie niemowlęcym, a także osoby starsze, które popełniają błędy przy pielęgnacji stóp, albo zmagają się z innymi chorobami, które w sposób pośredni lub bezpośredni wpływają także na te części ciała. W gabinecie podologicznym można zasięgnąć rady oraz opinii odnośnie zajmowania się stopami i ich leczeniem.

temat poboczny:  Domowe sposoby na zastrzał: moczenie palca, okłady z sody, maść na zastrzał…

Jakie schorzenia leczy się w gabinecie podologicznym?

Schorzeń związanych ze stopami jest wiele i praktycznie z każdą z nich można udać się do gabinetu podologicznego. Znajdzie się tam pomoc choćby przy problemach z wrastającymi paznokciami, grzybicą stóp czy zastrzałem. Osoby zmagające się z cukrzycą i stopą cukrzycową, także znajdą tam wsparcie. Pomoże on w wyleczeniu odcisków oraz pękającej skóry pięt.

Z gabinetu podologicznego powinny też skorzystać osoby dotknięci chorobami skóry, kości i stawów – choćby w przypadku stopy końsko-szpotawej, złym ustawieniem stóp, płaskostopiem czy deformacją palców, do czego zalicza się haluksy i palce krogulcze. Mając problem z pocącymi się stopami, grzybicą czy rozpadlinami na piętach, także warto pójść do tego właśnie specjalisty.

Jakie zabiegi można wykonać u podologa?

Mało kto wie, ale w gabinecie podologicznym można odbyć specjalne zabiegi kosmetyczne, zwłaszcza gdy borykamy się z pękającymi piętami czy ciągłym bólem. Specjalista podolog może wykonać choćby masaż stóp. Dodatkowo zajmuje się też prostymi zabiegami, np. usuwaniem ropy z zastrzału.

Jak wygląda wizyta u podologa?

Gabinetów podologicznych w Polsce nie ma zbyt wiele i jak zostało wspomniane, nie jest to standardowa dziedzina medycyny, a specjaliści w tym zakresie nie są lekarzami. Z tego też względu wizyty w gabinecie najczęściej są płatne. Należy więc umówić się na wizytę, gdzie zostaniemy spytani o występujący problem, ewentualną przyczynę, a także to jak wyglądały nasze dotychczasowe doświadczenia ze stopami. Chodzi o to, czy w przeszłości występowały podobne schorzenia, mieliśmy kontuzje czy inne problemy.

temat poboczny:  Choroby stopy – jak zapobiegać popularnym schorzeniom stóp?

Kolejnym krokiem będzie przebadanie stóp podobaroskopem, pacjent musi więc zdjąć buty oraz staną na specjalnej macie. Można w ten sposób określić wiele rzeczy – budowę stóp, ich środek ciężkości, a także, w jaki sposób odbywa się chód. Ostatnia rzecz to oczywiście stwierdzenie jak wygląda ruchomość stawów oraz podjęcie ostatecznej decyzji co do dalszych działań.

1 Comment

Wyraź swoje zdanie

Oset

05 kwietnia, 2022 - 11:21

Mi na ból stóp pomógł podolog i osteopata. Jestem bardzo zadowolona z wizyty. Mam nadzieję, że nie będę musiała tego powtarzać.

Odpowiedz

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *