Gdzie higiena pracy i przepisy wymagają śluzy sanitarnej?
Przepisy dotyczące higieny pracy zazwyczaj są bardzo restrykcyjne. W końcu mają one chronić nasze zdrowie… Stosowanie się do tych zasad jest szczególnie ważne w takich miejscach jak zakłady przemysłu spożywczego. Jednym z urządzeń, które powinno znaleźć się w każdym tego typu zakładzie jest śluza sanitarna. Przeczytaj i dowiedz się, gdzie i dlaczego higiena pracy wymaga jej użycia.
- Śluza sanitarna ― co to?
- Gdzie przepisy wymagają śluzy sanitarnej?
- Zalety śluzy sanitarnej
- Jak działa śluza sanitarna?
Śluza sanitarna ― co to?
Jest to specjalne urządzenie, najczęściej wykonane ze stali kwasoodpornej, które umożliwia dokładną dezynfekcję spodów obuwia oraz rąk pracowników. Śluzę sanitarną możesz także zobaczyć na zfm-online.com/oferta/sluza-sanitarna. Zapewnia ona higieniczne warunki pracy w zakładach przemysłu spożywczego i jest niezbędnym wyposażeniem każdej tego typu hali, ponieważ umożliwia szybką i sprawną komunikację pomiędzy strefą „czystą” i „brudną”.
Gdzie przepisy wymagają śluzy sanitarnej?
Tak jak wspomnieliśmy wyżej, te niezwykle przydatne urządzenie jest obowiązkowym elementem każdego zakładu mięsnego, a także innych hal, na których pracuje się przy produktach spożywczych. W końcu pracownicy takich zakładów nie mogą sobie pozwolić na to, aby na przygotowywane przez nich jedzenie dostały się jakiekolwiek zarazki. Zresztą byłoby to niezgodne z obowiązującymi przepisami prawnymi dotyczącymi higieny pracy.
Zalety śluzy sanitarnej
Co decyduje o tym, że wielu przedsiębiorców zgadza się na zakup takiego urządzenia? Przede wszystkim śluza sanitarna sprawia, że pracownicy zakładów przemysłu spożywczego przestrzegają przepisów dotyczących higieny pracy. Każdy właściciel takiej firmy ma obowiązek dbać o bezpieczeństwo przyszłych konsumentów, w przeciwnym razie zostanie obciążony wysokimi karami pieniężnymi.
Do niewątpliwych zalet śluzy sanitarnej należy jej szybkość działania, dzięki czemu pracownicy przemieszczający się z jednej strefy do drugiej są w stanie sprawnie zdezynfekować ręce i obuwie. Ponadto urządzenie te oszczędza nie tylko czas, ale również energię, w związku z czym dzięki nowoczesnym technologiom użytym do jego funkcjonowania chronimy środowisko. Śluza sanitarna wyróżnia się także bardzo łatwą i intuicyjną obsługą, o której opowiemy w dalszej części tekstu.
Jak działa śluza sanitarna?
Nie każda śluza sanitarna jest taka sama. Jednak większość tych urządzeń posiada zarówno narzędzia do mycia rąk, jak i obuwia. Pracownicy przechodzący do strefy produkcyjnej wkładają ręce do skrzynki dezynfekującej, która włącza się dzięki fotokomórce i czyści dłonie z ewentualnych bakterii. Przechodząc dalej maszyna dezynfekuje podeszwę obuwia, w którym wchodzimy na halę produkcyjną. Myjka, wykonująca tę czynność, najczęściej zrobiona jest ze stali nierdzewnej i wyposażona w dwie specjalne szczotki, odpływ wody i dozownik płynu myjącego. W zależności od modelu śluzy sanitarnej jej elementy uruchamiane są za pomocą fotokomórki lub mechanicznie.
Skomentuj