Kobieta zakrywa twarz rękami

Przewlekłe zapalenie zatok, jak leczyć? Jakie są przyczyny i objawy chorych zatok?

Zwykłe zapalenie zatok może się przytrafić każdemu. Czasami jednak zdarza się, że objawy utrzymują się dłużej niż przez dwanaście tygodni albo też ostre zapalenie, trwające ponad dziesięć dni, powtórzyło się u nas więcej niż cztery razy w ciągu roku. Wtedy możemy już mówić o przewlekłym zapaleniu zatok. Jak sobie radzić z tym problemem?

Jak rozpoznać zapalenie zatok?

Czym objawia się ta choroba? Nos jest niedrożny i następuje z niego wyciek. Wydzielina ścieka też po tylnej ścianie gardła, przyczyniając się do kaszlu i drapania w gardle. Mogą też pojawić się problemy ze słuchem.

Niektórym rodzajom zapalenia towarzyszy też ból. I tak zapalenie zatok czołowych wiąże się z mocnym bólem głowy, nasilającym się przy kaszlu, wysiłku, a nawet zwyczajnym pochylaniu głowy. Gdy stan zapalny obejmuje zatoki klinowe, boli szczyt głowy, a w przypadku zatok szczękowych – górna szczęka.

Skąd się bierze przewlekłe zapalenie zatok?

Zatoki są pneumatycznymi przestrzeniami w kościach twarzoczaszki, połączonymi z jamą nosową. Ich zadania to wyrównywanie ciśnienia przy oddychaniu, ogrzewanie i jednoczesne nawilżanie wdychanego powietrza, ochrona mózgoczaszki przed urazami, a także pełnienie funkcji przestrzeni rezonacyjnej. No i najważniejsze – to dzięki nim możemy czuć zapachy. Czym bez tego byłoby życie?

temat poboczny:  Dlaczego boli głowa? Przyczyny i sposoby leczenia bólów głowy

Zatoki zatem są ważne i wszelkie choroby, które je dotykają, są prawdziwie niefortunnym zrządzeniem losu. Co jest przyczyną zapalenia? Najczęściej nawracające ostre wirusowe infekcje – głównymi winowajcami są tu wirusy grypy i rynowirusy – prowadzą nieuchronnie do przewlekłego zapalenia.

Może się to w zasadzie przydarzyć każdemu, ale są pewne czynniki, które znacząco zwiększają ryzyko zachorowania, zapalenie zatok może być bowiem następstwem innych chorób, takich jak mukowiscydoza czy zespół Kartagenera. Także alergia i astma oskrzelowa lokują nas w grupie zwiększonego ryzyka. Osoby ze skrzywioną przegrodą również są bardziej podatne na zapalenie zatok. Nie zapominajmy też, że zatoki są w bliskim sąsiedztwie zębów i próchnica również może przyczynić się do takiego zapalenia.

Czym grozi zapalenie zatok?

Choroba może zaczynać się niewinnie, ale jej następstwa mogą być już naprawdę groźne. Już sam ból towarzyszący niektórym rodzajom tej przypadłości potrafi skutecznie uprzykrzyć życie, gorzej jednak, że przewlekłe stany zapalne zatok mogą pociągnąć za sobą także zapalenia innych obszarów organizmu. Zapalenie może przenieść się na kości i szpik, tkanki oczodołu, a nawet opony mózgowo-rdzeniowe i sam mózg. Jak zatem widać, z zatokami nie ma żartów – związanych z nimi dolegliwości nie wolno bagatelizować.

temat poboczny:  Migrena - jak ją leczyć? Sprawdzone sposoby na ból głowy

Jak leczy się przewlekłe zapalenie zatok?

Najprostszą i najbardziej podstawową metodą walki z zapaleniem zatok jest ich irygacja. Wykonuje się to za pomocą specjalnych zestawów, które bez problemu można otrzymać w aptece. Taki „zabieg” polega na wprowadzaniu do nosa za pomocą aplikatora, raz jedną, raz drugą dziurką, roztworu izotonicznego lub hipertonicznego. Stosuje się także nawilżające maści z witaminami A i E.

Bardziej fachowe leczenie polega na donosowym podawaniu glikokortykosterydów. Oprócz tego stosuje się płukanie nosa roztworem soli kuchennej.

Jeżeli wszystkie opisane wyżej kuracje nie zdadzą egzaminu, pozostaje jeszcze leczenie operacyjne. Mowa tu o mikrochirurgicznym zabiegu, który ma przywrócić naturalne połączenie zatok i jamy nosowej.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *