dietetyczne śniadanie

Co warto wiedzieć o diecie wysokobiałkowej — dla kogo, zasady, efekty

Stosowanie diety wysokobiałkowej wywołuje wiele kontrowersji. Niektórzy chętnie sięgają po tego rodzaju sposób odżywiania się, aby zbudować masę lub stracić na wadze. Dla kogo wskazana jest dieta wysokobiałkowa, jakie są jej zasady i jakie efekty może przynieść jej stosowanie? Podpowiadamy.

Dla kogo jest dieta wysokobiałkowa?

Z diety wysokobiałkowej szczególnie korzystają osoby zawodowo uprawiające sporty sylwetkowe, a także ludzie, w których życiu aktywność fizyczna jest bardzo ważna. Zastanawiasz się, czy dieta wysokobiałkowa pomaga w chorobie? W niektórych przypadkach zaleca się wprowadzenie na pewien czas diety bogatej w białko w celu przyśpieszenia rekonwalescencji i regeneracji tkanek. Dietę wysokobiałkową często stosuje się u osób niedożywionych, by zwiększyć beztłuszczowy przyrost masy ciała. Spożywanie produktów o wysokiej zawartości białka zaleca się pacjentom ciepiącym na choroby nowotworowe, a także tym po rozległych oparzeniach i złamaniach kości, aby przyśpieszyć okres powrotu do zdrowia i odbudowę uszkodzonych tkanek.

Kto nie może stosować diety wysokobiałkowej? Po ten plan żywieniowy nie powinny sięgać osoby z chorobami nerek i wątroby, dną moczanową, kamicą nerkową, cukrzycą, problemami z woreczkiem żółciowym, a także kobiety w ciąży i w okresie karmienia piersią.

Jakie są zasady diety wysokobiałkowej?

Zasady diety wysokobiałkowej są dosyć proste. Stosowanie diety proteinowej opiera się na zwiększonej podaży biała w dostarczanych pokarmach. W zależności od rodzaju zastosowanej diety wysokobiałkowej ilość tego makroskładnika może pokrywać nawet 40% dziennego zapotrzebowania energetycznego organizmu. Oznacza to, że udział pozostałych składników odżywczych zostaje drastycznie zredukowany. Na przykład w przypadku diety Dukana udział białka w jadłospisie wynosi 36%, natomiast dieta Atkinsa opiera się na dostarczaniu 35-40% białka przy ilości węglowodanów na poziomie około 10-20%. W porównaniu do standardowej diety, w której makroskładniki są zrównoważone, ilość białka w diecie proteinowej zazwyczaj zostaje dwukrotnie zwiększona.

Jakie są efekty diety wysokobiałkowej?

Efektem stosowania diety wysokoproteinowej jest zwiększenie uczucia sytości i termogenezy po posiłku, co może prowadzić spalania większej liczby kalorii i sprzyjać utracie wagi — jest to szczególnie istotne przy stosowaniu diety wysokobiałkowej na odchodzenie. Pozwala też utrzymać tkankę mięśniową narażoną na utratę wody podczas szybkiej redukcji masy ciała. W ciągu kilku tygodni można stracić nawet parę kilogramów, należy jednak pamiętać, że osiągnięte w ten sposób rezultaty są zazwyczaj krótkotrwałe.

Odpowiadając na pytanie, czy dieta wysokobiałkowa jest bezpieczna, trzeba wziąć pod uwagę okres jej stosowania. Pozostawanie na diecie proteinowej przez długi czas prowadzi do poważnych problemów zdrowotnych. Jednym z głównych efektów diety wysokobiałkowej jest zakwaszenie organizmu wynikające z braku błonnika w diecie. W dłużej perspektywie może powodować zaparcia i stany zapalne układu pokarmowego. Długie stosowanie diety wysokobiałkowej obciąża nerki i wątrobę.

Dieta wysokobiałkowa może wspomóc podtrzymanie masy mięśniowej i przez pewien czas być stosowana u osób ze szczególnym zapotrzebowaniem na białko.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *