przeziębiona kobieta

Zapalenie krtani czy zapalenie gardła? Jak je odróżnić?

Jak odróżnić od siebie zapalenie krtani oraz zapalenie gardła to pytanie, które często pojawia się w okresie jesienno zimowym. Odpowiedź na nie może wydać się z pozoru prosta, ale leczenie tych różnych chorób może być zupełnie inne. Właśnie dlatego warto wiedzieć, czym zapalenie krtani wyróżnia się od zapalenia gardła oraz jak je rozpoznać.

Jakie są objawy zapalenia krtani?

Krtań wchodzi w skład układu oddechowego i odpowiedzialna jest między innymi za poprawne wydawanie z siebie dźwięków przez człowieka. Jest to jednak organ dość podatny na wszelkiego rodzaju zapalenia. Występują one szczególnie często w okresie przejściowym w okolicy października i listopada.

Wszelkie nieregularności krtani najłatwiej poznać po częściowym zaniku lub całkowitej utracie głosu. Trzeba również pamiętać, że osoby palące papierosy oraz alergicy są narażeni na te objawy znacznie bardziej. Dzieje się tak, ponieważ podczas zapalenia krtani kluczowy jest stan śluzówki, która u alergików i palaczy jest szczególnie wrażliwa.

Zapalenie krtani może występować w intensywnej i ostrej formie, a także przewlekłej. Głównymi objawami ostrego zapalenia krtani są kaszel, chrypa, utrata głosu i ewentualna gorączka. Szczególną uwagę należy zwrócić na objawy zapalenia krtani u dziecka. U małych pacjentów zapalenie krtani może prowadzić do stanów znacznie poważniejszych.

Zapalenie krtani i jego leczenie powinno być konsultowane z lekarzem. W wypadku pojawienia się niepożądanych objawów najlepszym sposobem jest ograniczenie możliwych czynników niepożądanych, a następnie udanie się do specjalisty.

Jakie są objawy zapalenia gardła?

Zapalenie gardła i jego objawy są bardzo podobne do zapalenia krtani. Zapalenie gardła charakteryzuje się więc drapaniem i bólem gardła, problemami z przełykaniem i kaszlem. Ponadto, zapalenie gardła może dać o sobie znać przez gorączkę, zatkany nos, a nawet ból głowy czy nudności.

Jak odróżnić zapalenie krtani od zapalenia gardła?

Biorąc pod uwagę zbliżone objawy, odpowiedź na pytanie, czy mamy do czynienia z zapaleniem krtani, czy gardła i jak je odróżnić nie jest prosta. Najważniejszą kwestią, o której należy pamiętać, to aby w wypadku jakichkolwiek wątpliwości niezwłocznie udać się do lekarza. Podejmowanie decyzji zdrowotnych na własną rękę, kiedy nie mamy wystarczających kompetencji, może okazać się nietrafionym pomysłem.

To, co może okazać się pomocne do odróżnienia zapalenia krtani od zapalenia gardła, to pojawienie i utrzymywanie się chrypy lub zanik głosu. Zapalenie krtani i gardła występują w podobnym obszarze organizmu, więc objawy także mogą być często zbliżone, ale da się je odróżnić. Utrzymujący się zły stan głosu powinien zaalarmować nas o możliwości wystąpienia zapalenia krtani. Jeśli zaobserwujemy taką zmianę, warto o niej wspomnieć również lekarzowi podczas wizyty.

Zapalenie krtani oraz zapalenie gardła to dwie dość niekomfortowe przypadłości, które zdarzają się jednak dość często. W okresie jesienno-zimowym warto więc zwracać uwagę na swój stan zdrowia. Jeśli zaobserwujemy u siebie ból gardła, zatkany nos i trudności z przełykaniem, może to oznaczać zapalenie gardła. Jeśli dodatkowo pojawi się zanik głosu lub chrypa, warto poinformować o tym lekarza jeszcze przed podjęciem leczenia, ponieważ może to być objaw zapalenia krtani.

2 Comments

Wyraź swoje zdanie

Julita

13 października, 2022 - 12:39

Ja miałam raz zapalenie krtani nic fajnego, plułam krwią z tego podrażnienia 🙁

Odpowiedz

peszek

07 listopada, 2022 - 12:55

zapalenie krtani to nic przyjemnego, niestety bywa często spotykane wśród osób, które pracują głosem. trzeba wiedzieć, kiedy trzeba się oszczędzać.

Odpowiedz

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *