alkohol i tabletki

Jak działa wszywka alkoholowa? Jak pomaga w leczeniu alkoholizmu?

Esperal, inaczej nazywany także wszywką antyalkoholową ma za zadanie zniechęcić osobę cierpiącą na chorobę alkoholową do spożywania tego typu trunków. Zdania na temat sensu stosowania tej metody są podzielone, jednak warto dowiedzieć się na jakiej zasadzie ona działa i w jaki sposób może pomóc alkoholikowi.

Co to jest wszywka alkoholowa?

Esperal to substancja aktywna o chemicznej nazwie disulfiram, którą można przyjmować w formie tabletek doustnie lub wszywanych podskórnie. Ze względu na tę druga możliwość, esperal nazywany jest także wszywką przeciwalkoholową. Środek ten ma odstraszać osoby uzależnione od alkoholu przed piciem. Nie jest to więc lek, który może uleczyć alkoholika, jeśli nie podejmie on innych działań poza wszyciem esperalu, szanse na to, że rzuci picie są niewielkie.

W internecie można znaleźć wiele informacji dotyczących esperalu, aby dowiedzieć się jak działa wszywka alkoholowa i gdzie wykonywany jest zabieg jej podskórnej aplikacji można wejść m.in. na stronę Superwszywka.pl. W niniejszym artykule również postaramy się przybliżyć sposób działania tej substancji.

Wszywka alkoholowa – jak działa?

Z chemicznego punktu widzenia, działanie esperalu polega na blokowaniu enzymu, który odpowiedzialny jest za rozkład alkoholu w organizmie, czego efektem jest gromadzenie się aldehydu octowego, co prowadzi do zatrucia alkoholowego. Odpowiadając na pytanie, jak działa wszywka alkoholowa można powiedziecie, że powoduje ona zwielokrotnionego kaca i to już w ciągu kilku minut od spożycia napoju alkoholowego.

Wszywka a picie alkoholu

Co zatem dzieje się z organizmem człowieka, który ma wszyty esperal i mimo to napije się alkoholu? W większości przypadków poczuje on nudności, bóle i zawroty głowy, duszności, skoki ciśnienia oraz lęk, w tym bardzo silne poczucie strachu prze śmiercią. Tym objawom towarzyszą nudności, wymioty, pocenie się, pokrzywka, tachykardia, a w niektórych wypadkach drgawki, a nawet zawał serca.

Wszywka alkoholowa – jak wygląda zabieg?

Zabieg jest krótki i bezbolesny. Chirurg nacina skórę na plecach (najczęściej pod łopatką) lub na pośladku i wkłada tam disulfiram w postaci tabletki, a następnie zaszywa. Cały zabieg trwa około 30 minut i dokonuje się go po znieczuleniem miejscowym. Do zaszycia esperalu używa się zwykłych szwów lub rozpuszczanych, dzięki czemu kolejna wizyta u lekarza nie jest konieczna.

Dla wielu osób istotne jest również to, ile kosztuje wszywka alkoholowa. Ceny w różnych miejscach różnią się, jednak trzeba liczyć się z wydatkiem kilkuset złotych.

Jak długo działa wszywka alkoholowa?

Według producentów esperalu wszywka alkoholowa działa 8 miesięcy jednak zdaniem lekarzy ten okres może być dłuższy, nawet do 12 miesięcy. Trzeba jednak pamiętać, że nie jest to lek, samo wszycie tej substancji nie sprawi, że osoba uzależniona przestanie być alkoholikiem. W każdym przypadku choroby alkoholowej niezbędna jest terapia, w przeciwnym wypadku problem ten będzie stale powracał.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *