joga - dla kogo?

Joga – co leczy, na co pomaga, dla kogo?

Joga to staroindyjska technika samodoskonalenia oparta na aktywności fizycznej połączonej z medytacją. Od lat zyskuje na popularności dzięki pozytywnemu oddziaływaniu na nasze ciało i umysł. Kto może ćwiczyć jogę i jakie są wskazania do jej uprawiania?

Joga – dla kogo?

Osoby, które upatrują w jodze jedynie formy aktywności fizycznej tkwią w błędzie, ponieważ joga to nie tylko ćwiczenia. To jednocześnie filozofia, która umożliwi Ci osiągnięcie wewnętrznej równowagi poprzez współpracę ciała i umysłu.

Joga łączy w sobie ćwiczenia i duchową kontemplację, jej założenia wdrażają zasady zdrowego stylu życia, niezależnie od motywacji każdy znajdzie w niej coś dla siebie. Praktykowanie jogi ma nie tylko dobroczynny wpływ na sylwetkę, poprawę kondycji fizycznej, to również idealny sposób na poprawę zdrowia psychicznego.

Joga to ruch dla każdego, niezależnie od płci i wieku to sport dedykowany nie tylko osobom zdrowym, joga do doskonałe remedium w walce ze schorzeniami różnego rodzaju. Staroindyjska technika ćwiczeń i medytacji ma pozytywny wpływ na zdrowie, jest uniwersalnym sposobem radzenia sobie ze stresem oraz wieloma dolegliwościami. Na co pomaga joga dowiesz się na joga.info.pl, w serwisie wyszukasz korzyści jakie niesie ze sobą uprawianie tej formy aktywności fizycznej.

Dlaczego warto ćwiczyć jogę?

Ćwicząc jogę zwiększasz, przede wszystkim, ogólną wydolność organizmu, ponieważ joga usprawnia pracę układu sercowo-naczyniowego. Praktyka asan poprawia krążenie krwi, dzięki czemu Twój organizm otrzymuje więcej tlenu. Podczas ćwiczeń zmienia się wzorzec oddechu, głębokie wdechy działają w sposób relaksujący, pomagają uwolnić się od negatywnych emocji i wyciszyć.

dlaczego ćwiczyć jogę

Joga usprawnia Twoje ciało, nadaje mu elastyczności i gibkości, poprawia zakres ruchowy stawów, rozciąga mięśnie i ścięgna, dzięki czemu ulegają one wzmocnieniu. W ten sposób sylwetka nabiera lepszych proporcji, staje się smuklejsza. Praktykując jogę Twój organizm wzmacnia swoją wytrzymałość, utrzymując ciało w określonej pozycji przez dłuższy czas poprawie ulega koordynacja ruchowa.

Jakie korzyści zdrowotne niesie ze sobą joga?

Joga niesie ze sobą szereg korzyści zdrowotnych, jest doskonałym lekarstwem dla osób dotkniętych schorzeniami w obrębie kręgosłupa. Dzięki wzmożonej pracy przykurczonych mięśni głębokich w obrębie Twojego szkieletu pomaga w eliminacji bólu i uczucia sztywności.

To forma aktywności fizycznej polecana osobom chorującym na stwardnienie rozsiane, dotkniętych nowotworami, schorzeniami o podłożu autoimmunologicznym. Joga poprawia pracę układu pokarmowego, usprawnia trawienie, zmniejsza nadmierny apetyt, dlatego powinny ją uprawiać osoby z problemami metabolicznymi.

Z uwagi na korzystne oddziaływanie jogi na pracę serca to aktywność polecana dla chorujących na arytmię serca, joga redukuje również ryzyko zawału oraz miażdżycy. Ćwicząc jogę Twój organizm reguluje gospodarkę hormonalną, konkretne asany mają korzystny wpływ na pracę tarczycy, nadnercza i przysadki.

1 Comment

Wyraź swoje zdanie

Dominika

17 lutego, 2023 - 10:35

Ja praktykuję jogę od roku i muszę przyznać, że taka codzienna praktyka połączona z medytacją mindfullnes wiele we mnie zmieniła. Można powiedzieć, że jestem nawet szczęśliwsza. 😉

Odpowiedz

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *