Goła stopa i siedzący na niej owad

Płaskostopie, stopa wydrążona, ostroga piętowa, czyli choroby stopy wywołujące największy dyskomfort stóp

Wielu ludzi zmaga się z różnymi problemami zdrowotnymi, część z nich może dotyczyć między innymi stóp. Niektóre z chorób, jakie je dotykają, powodują wyjątkowy dyskomfort – ból, pieczenie, problemy z chodzeniem. Jakie przypadłości stóp są najmniej przyjemne i dlaczego?

Jak często dotykają nas choroby stóp?

Jak się okazuje, z chorobami stóp mamy częściej do czynienia niż nam się wydaje. Wiele osób po prostu się do nich nie przyznaje, albo udaje się do lekarza dopiero wówczas, gdy problem jest na tyle duży, że zaczyna nam przeszkadzać w codziennym życiu. Ciągły dyskomfort nie pozwala na prawidłowe poruszanie się, sprawia ból i powoduje inne przykre dolegliwości. Do takich mało przyjemnych przypadłości zalicza się między innymi płaskostopie, stopę wydrążoną czy ostrogę piętową, ale nie tylko. Warto przyjrzeć się im bliżej.

Czym jest płaskostopie?

Zdrowa podeszwa stopy jest lekko wklęsła, przez co nie dotyka podłoża całą swoją powierzchnią. Dzięki temu jesteśmy w stanie zachować prawidłową i zrównoważoną postawę, mając stabilne podparcie. Wyraźnym zwyrodnieniem w tym przypadku jest płaskostopie, które może objawiać się na kilka różnych sposobów, do tego być wadą wrodzoną lub porażeniową. Nieleczone powoduje dokuczliwy ból, chroniczne zapalenie torebek stawowych i więzadeł, a także prowadzi do wykształcenia palucha koślawego, co niestety może wręcz uniemożliwić chodzenie.

temat poboczny:  Przy jakich chorobach stopy pomogą wkładki ortopedyczne? Halluksy, płaskostopie i inne choroby stopy wymagające wkładek ortopedycznych

Na czym polega stopa wydrążona?

Stopa wydrążona – nazwa tego schorzenia nie brzmi przyjemnie i równie nieciekawie się objawia. Jest przeciwieństwem płaskostopia i polega na tym, że podniebienie stopy jest uniesione wyżej, niż powinno i odbywa się to w płaszczyźnie strzałkowej. W ten sposób stopa jest krótsza i jednocześnie charakteryzuje się bardzo wysokim podbiciem. Często tę przypadłość łączy się także z szpotowatością tylnostopia. Efektem stopy wydrążonej jest stałe podkurczenie stopy, ciągłe dolegliwości bólowe oraz ogólna deformacja tej kończyny. Pojawiają się problemy z chodzeniem i zanika zdolność amortyzacji, przez co dochodzi do nadmiernego obciążenia kolan, bioder i kręgosłupa.

Ostroga piętowa – co to jest?

Z ostrogą piętową mamy do czynienia w momencie, gdy dochodzi do zwyrodnienia stawów. Najczęściej przyczyną jest długotrwałe nieleczone zapalenie w okolicach guza piętowego. Zdrowa tkanka jest elastyczna i rozluźnia się podczas chodu. W przypadku ostrogi piętowej pojawiają się w tym miejscu nienaturalne narośle kostne, które zaczynają się nawarstwiać. Nie są chorobą samą w sobie, ale objawem. W początkowej fazie mogą być nieodczuwalne, później jednak powodują potworny ból przy chodzeniu i problem z zakładaniem butów. Nie da się tego też wyleczyć domowymi sposobami, konieczna jest rehabilitacja i specjalne zabiegi.

temat poboczny:  Choroby stopy – jak zapobiegać popularnym schorzeniom stóp?

Grzybica stóp – wstydliwa i nieprzyjemna

Przyczyną grzybicy stóp najczęściej jest niewłaściwa higiena, która doprowadza ostatecznie to rozwoju wirusów i bakterii. Może mieć też związek ze zbytnią potliwością stóp, oraz niewłaściwym obuwiem. Najczęściej pojawia się na podeszwie stóp oraz między palcami, by w późniejszym stadium zaatakować paznokcie. Nie wygląda to estetycznie i dodatkowo wiąże się też z nieprzyjemnymi dolegliwościami. Skóra zaczyna się łuszczyć i pękać, dodatkowo powodując ból i silny dyskomfort. Trudniej się chodzi. Niestety jest to jedna z tych wstydliwych przypadłości, z którą ciężko wybrać się później do lekarza, choć zdecydowanie powinno się to zrobić. Grzybicę da się wyleczyć.

1 Comment

Wyraź swoje zdanie

Magma

04 lutego, 2022 - 14:58

Płaskostopie to chyba dość popularny problem, ale jeśli chodzi o stopę wydrążoną i ostrogą piętową, to przyznam, że nie słyszałam… choroby stóp są niefajne:( na szczęście mamy dość dobrą medycynę, która poprawia komfort życia pacjentów.

Odpowiedz

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *