klawiatura i kubek

Choroby zawodowe informatyka – oczy, kręgosłup, rwa kulszowa… jak przeciwdziałać?

Może nam się nie wydawać, by zawód informatyka należał do tych szczególnie niebezpiecznych. A jednak informatycy narażeni są na pewne specyficzne zagrożenia. Pracując w tym zawodzie trzeba szczególnie chronić się przed określonymi schorzeniami.

Choroby oczu

Praca informatyka wiąże się z wielogodzinnym codziennym wpatrywaniem się w ekran. Ten tryb pracy stwarza zagrożenie dla oczu. Jedną z najczęstszych dolegliwości jest tutaj zespół suchego oka. Jest on spowodowany niedostateczną ilością łez. Przyczyną może być też nadmierne parowanie filmu łzowego.

Przez długotrwałe wpatrywanie się w ekran komputera gałka oczna ulega nadmiernemu wysuszeniu. Objawami tej dolegliwości są swędzenie, pieczenie oraz uczucie, jakby coś wpadło do oka. Może też zostać zaburzona ostrość widzenia.

Aby temu zapobiegać, można stosować nawilżające krople do oczu. Żeby uniknąć pieczenia i swędzenia, trzeba je stosować regularnie. Chwilową ulgę przynosi też częste mruganie lub czasowe zamykanie powiek. Aby przeciwdziałać zespołowi suchego oka, warto też zadbać o odpowiednią wilgotność w pomieszczeniu. Lepiej ograniczyć używanie klimatyzacji, ponieważ wysusza ona powietrze.

Zespół cieśni nadgarstka

To schorzenie wynika ze zbyt dużego ucisku podczas pracy na nerw pośrodkowy, który znajduje się w kanale nadgarstka. Trudno rozpoznać tę chorobę w jej początkowym stadium, gdyż pierwsze objawy – dyskomfort i uczucie mrowienia w nadgarstku – często są bagatelizowane. Gdy choroba się rozwinie, zaczyna się odczuwać ból w nadgarstku, szczególnie przy poruszaniu dłonią. W swojej zaawansowanej formie zespół cieśni nadgarstka może doprowadzić do poważnego ograniczenia ruchów i osłabienia uchwytu.

Jakie można zastosować środki zaradcze? Jednym ze sposobów przeciwdziałałania tej chorobie jest używanie przy pracy odpowiedniej podstawki dla dłoni. W walce z zespołem cieśni nadgarstka pomocne bywa też przyjmowanie dodatkowych dawek witaminy B6 oraz stosowanie opaski uciskowej. Jeżeli mimo to objawy nie ustąpią, konieczna będzie wizyta u lekarza. Może on zalecić, aby nawet przez kilka miesięcy nie korzystać z chorej ręki.

Choroby kręgosłupa

Długie siedzenie za biurkiem, charakterystyczne dla pracy informatyka, może stać się przyczyną schorzeń kręgosłupa. Przede wszystkim trzeba tu wspomnieć o zwyrodnieniu kręgosłupa, polegającym na przedwczesnym zużywaniu tkanek stanowiących spoiwo jego kręgów. Pojawiają się dolegliwości bólowe, przez które chory porusza się jeszcze mniej, co dodatkowo osłabia mięśnie i przeciąża kręgosłup – to zamknięte koło.

Zwyrodnienie kręgosłupa może prowadzić do rwy kulszowej związanej z uciskiem nerwu kulszowego i objawiającej się silnymi nerwobólami – chodzi tu o przeszywający ból okolicy pleców.

Żeby uniknąć takich problemów, trzeba zadbać o swój komfort pracy. Krzesło powinno być idealnie dopasowane do wysokości biurka, trzeba też siedzieć w odpowiedniej pozycji. W celach zapobiegawczych warto też uprawiać sport, ale taki, który nie obciąża stawów. Dobre jest pływanie, ponieważ umacnia mięśnie pleców.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *