Dłonie trzymające garść ziół

Jaka maść na zastrzał? Co pomaga na zastrzał skórny, podskórny, ścięgnisty?

Zastrzał przy paznokciu palca czy to ręki, czy stopy jest przypadłością bardzo nieprzyjemną, a wręcz bolesną. Standardowe objawy to opuchnięcie, ból, napięcie skóry i ropa. Leczyć zastrzał można na kilka sposobów, jednym z nich jest stosowanie maści. Jakich?

Czym jest zastrzał?

Mówiąc wprost, zastrzał palca to po prostu ropne zapalenie, którego przyczyną są bakterie, które rozwijają się pod skórą. Najczęściej dochodzi do tego w momencie, gdy tuż przy paznokciu dojdzie do przerwania skóry i powstania rany. Czasem wystarczy nawet ukłucie brudną igłą, by doszło do bolesnych konsekwencji. Przyczyn powstania może być tutaj wiele. Palec puchnie i pojawia się pod skórą ropa.

Jakie typy zastrzału wyróżniamy?

W zależności od tego, jak głęboko zacznie gromadzić się ropa pod skórą, możemy wyróżnić aż pięć grup zastrzałów. Chodzi przede wszystkim o zastrzał: skórny, podskórny, ścięgnisty, stawowy oraz kostny. Każdy z nich, jak można łatwo zauważyć, sięga coraz głębiej w strukturę palca, a im bardziej się stan zapalny rozwinie, tym oczywiście trudniej go leczyć i tym boleśniejsze są tego konsekwencje.

temat poboczny:  Zastrzał - czym jest? Jak leczyć zastrzał?

Jaka maść na zastrzał?

Jeżeli chodzi o leczenie zastrzału, mamy naprawdę wiele różnych sposobów, w tym kilka sprawdzonych domowych metod. Oczywiście często poleca się wykorzystanie specjalnych maści. Pierwsza z nich to maść z antybiotykiem, którą przepisuje lekarz. Należy ją stosować zgodnie z zaleceniami i przez określony czas. Druga to tak zwana maść ichtiolowa, która pachnie i wygląda nieprzyjemnie, ale jest skuteczna. Niestety w obu przypadkach zastosowanie tych produktów sprawdza się wyłącznie przy zastrzałach płytkich, czyli skórnych i podskórnych.

Co pomaga na zastrzał skórny, podskórny, ścięgnisty?

Jak zostało wspomniane, w przypadku płytkich ran, jak przy stanie skórnym oraz podskórnym stosowanie łatwo dostępnych maści może być wystarczająco pomocne przy leczeniu. Sprawdzą się także standardowe domowe metody – moczenie, okłady i opatrunki. Niestety jeżeli zakażenie weszło głębiej, bez wizyty u lekarza się nie obejdzie. Zarówno zastrzał ścięgnisty, stawowy, jak i kostny potrzebują już specjalistycznej interwencji.

Co pomaga w przypadku poważniejszych zakażeń? Tu już powinien zadecydować lekarz. Może on nadal próbować leczenia antybiotykami, albo skierować pacjenta do chirurga. Tam odbędzie się nacięcie skóry, w celu wydostania ropy na zewnątrz, albo też w ostateczności konieczne będzie wycięcie całego lub części paznokcia.

temat poboczny:  Domowe sposoby na zastrzał: moczenie palca, okłady z sody, maść na zastrzał…

Jakie są powikłania po zastrzale?

Choć zastrzał wydaje się być błahą sprawą, zaniedbanie zakażenia lub źle przeprowadzone leczenie może skończyć się przykrymi konsekwencjami. Mając płytką ranę, możemy doprowadzić do rozwoju problemu, a więc i wylądowania u chirurga. Inny kwestia to problemy, jakie będą pojawiać się w przyszłości. Rozszerzenie zakażenia może doprowadzić do deformacji paznokcia, a także tworzenia ropni pod jego powierzchnią. W ostateczności może dojść nawet do zakażenia szpiku oraz sepsy.

1 Comment

Wyraź swoje zdanie

fioletowy bakłażan

11 sierpnia, 2022 - 10:46

Pierwsze słyszę o takiej chorobie, brzmi koszmarnie, mam nadzieję, że nigdy mnie nie dopadnie, bo trzeba szczerze przyznać, że konsekwencje są przerażające 😨😨😨

Odpowiedz

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *