Kalibracja alkomatu – dlaczego lepiej nie kalibrować alkomatu samodzielnie?
Posiadanie alkomatu stało się obecnie bardzo powszechne. Coraz więcej osób, prowadzących samochód, zaopatruje się w urządzenia mierzące poziom alkoholu we krwi. Jest to dobre rozwiązanie ponieważ dzięki temu kierowca wie, czy może wsiąść za kierownicę czy nie. Jednak aby alkomat działał poprawnie i wskazywał poprawny wynik, wymaga regularnej kalibracji. Co to jest? Na czym polega i czy można wykonać je samodzielnie? Na te pytania, odpowiemy w poniższym artykule.
Kalibracja alkomatu – co to jest?
Na rynku dostępnych jest wiele modeli alkomatów i w zasadzie, wszystkie działają w ten sam sposób. Dmuchamy w specjalny ustnik który, za pomocą stosownych czujników, sprawdza czy w wydychanym powietrzu znajduje się alkohol i w jakim stężeniu. Dlatego, aby dany alkomat mógł działać skutecznie, wymaga regularnego serwisu. Systematyczna kalibracja alkomatu z pomocą specjalisty (lucann.pl) jest procesem kontrolno-optymalizacyjnym, który konfiguruje oprogramowanie alkomatu dzięki czemu, urządzenie prawidłowo wskazuje poziom oraz stężenie alkoholu w wydychanym powietrzu.
Kalibracja alkomatu – jak przebiega?
Kalibracja polega na poddaniu alkomatu próbie, która ma na celu wyznaczenie jego sprawności na specjalnych stymulatorach. Dzięki nim, można podać próbkę powietrza o odpowiedniej sile przepływu, temperaturze i stałym stężeniu alkoholu zbliżonych do parametrów próbki, która pobierana jest podczas zwykłego badania. W sytuacji w której wyniki różnią się od siebie, należy zresetować oprogramowanie i ustawić początkowe wartości nominalne. Częstotliwość kalibracji, zależy od rodzaju alkomatu, sensora, intensywności, sposobu użytkowania oraz warunków przechowywania. Regularna kalibracja powinna odbywać się raz na pół roku. W przypadku alkomatów z wyższej półki jakościowej, kalibrację przeprowadza się według wytycznych podanych w instrukcji obsługi. Takie alkomaty wymagają zdecydowanie częstszej kalibracji.
Czy można samodzielnie skalibrować alkomat?
Generalnie samodzielna kalibracja jest możliwa jednak, aby przebiegała prawidłowo, należy spełnić określone warunki. Przede wszystkim samodzielna kalibracja się nie opłaca ponieważ wymaga ona posiadania odpowiedniego symulatora wydechu, którego koszt jest bardzo wysoki (ok. 6 000zł). Ponadto, w trakcie przeprowadzania procesu kalibracji, konieczne jest zakupienie wzorca alkoholu do symulatora, co z kolei rodzi kolejne koszty mogące oscylować w granicach 40 – 50zł do wykorzystania na około 20 razy. Istnieje możliwość wyprodukowania takich wzorców samodzielnie, jednak wymaga to ogromnej precyzji i wiąże się również z zakupem dodatkowego wyposażenia. Trzeba również posiadać odpowiednią wiedzę, dotyczącą kalibrowania alkomatów. Generalnie rzecz ujmując, samodzielna kalibracja zdecydowanie się nie opłaca. Najlepiej i najrozsądniej jest zlecać ją profesjonalnym firmom które, oprócz stosownej wiedzy, dysponują profesjonalnym sprzętem.
Jak widać taki niepozorny proces, jakim jest kalibracja, ma bardzo duże znaczenie. Dzięki temu zyskujemy pewność, że urządzenie wskazuje poprawny wynik i prawidłową wysokość stężenia alkoholu w wydychanym powietrzu. Nikt nie chciałby ponosić konsekwencji wynikających z błędnego odczytu alkomatu, który nie został poprawnie lub w ogóle skalibrowany. Dlatego, aby oszczędzić sobie zbędnych nieprzyjemności, nie zaniedbujmy tej ważnej czynności którą zresztą, ktoś może dla Nas wykonać profesjonalnie i za rozsądne pieniądze.
Skomentuj