Gołe kobiece stopy

Choroby stopy – jak zapobiegać popularnym schorzeniom stóp?

Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, jak fakt zadbania o nasze stopy ma duży wpływ na zdrowie i samopoczucie. Higiena to jedna rzecz, ale wiążą się z tym także inne istotne dla nas zabiegi, które pozwolą na uniknięcie przykrych konsekwencji. Jak zapobiegać chorobom stóp?

Jak często objawiają się choroby stóp?

Wbrew pozorom, problemy ze stopami i to w najróżniejszej odsłonie ma wiele osób, choć z niewiadomych do końca przyczyn, mało kto się do tego przyznaje. Nierzadko ignorujemy także pierwsze objawy i ostatecznie nie robimy nic, by im przeciwdziałać. Przyczyn chorób stóp może być oczywiście wiele.

Jakie są przyczyny chorób stóp?

Chorób stóp może być wiele, w zależności od tego, z jakimi czynnikami mamy do czynienia. Niektóre z nich pojawiają się w momencie, gdy nie dbamy o odpowiednią higienę (grzybica), inne, gdy niewłaściwie pielęgnujemy i obcinamy paznokcie (zastrzał). Często problemy ze stopami wynikają z genetyki, a nierzadko także z faktu ich nadmiernego obciążenia, np. przez pracę. Noszenie zbyt ciasnych butów czy takich ze zbyt wysokim obcasem także może wpłynąć niekorzystnie na te części ciała. Bywa też, że problemy te pojawiają się po urazach i wypadkach, a także z powodu złej diety.

temat poboczny:  Zastrzał – objawy, leczenie. Czy pomoże sama maść na zastrzał palca?

Jak zapobiegać popularnym schorzeniom stóp?

Patrząc na to, jakie przyczyny mogą stać za schorzeniami stóp, rozwiązania nasuwają się same. Odpowiednia higiena, pielęgnacja, odpoczynek, dieta to podstawa, by móc cieszyć się jak najdłużej zdrowiem. Można w ten sposób uniknąć wielu przykrych dolegliwości, które siłą rzeczy będą wiązać się z dyskomfortem i rzecz jasna będą też przeszkadzać przy normalnym funkcjonowaniu.

Jak pielęgnować stopy?

Czasami nie trzeba wiele, by móc zadbać o swoje stopy. Warto o tym pamiętać, zwłaszcza po długim i ciężkim dniu na nogach, gdy czujemy ogromne zmęczenie. Z pewnością przyda się wówczas ciepła kąpiel, a także odpowiednie namoczenie samych stóp w ciepłej wodzie z odrobiną mydła i odrobiną soli kuchennej. Można też dodać do wody popularne zioła, jak choćby rumianek czy skrzyp polny, które odpręża i odświeżą stopy.

Gdy obcinamy paznokcie, warto robić to ostrożnie. Niestety, ale źle wykonany zabieg może się kiepsko skończyć i w przyszłości zaowocować wrastającym boleśnie paznokciem. Obcina się je w linii prostej i bez zaokrąglania. Trzeba też pamiętać, by nie przemęczać zbytnio stóp na co dzień, a także zadbać o wygodne obuwie. Często pojawiającym się problemem są odciski i modzele, które powodują nieprzyjemni dyskomfort.

temat poboczny:  Płaskostopie, stopa wydrążona, ostroga piętowa, czyli choroby stopy wywołujące największy dyskomfort stóp

Czy wszystkich schorzeniom stóp da się zapobiec?

Na zdecydowaną większość chorób stóp mamy wpływ, czy to przez odpowiednią ich pielęgnację, czy po prostu poprzez zadbanie o zdrowie. Oczywiście występują schorzenia wrodzone czy też problemy genetyczne, na które wiele się nie zrobi. To rzecz jasna nie oznacza, że nie da się ich wyleczyć, po prostu sposób działania będzie miał inny charakter niż zapobiegawczy.

2 Comments

Wyraź swoje zdanie

Kajetan

09 września, 2021 - 08:45

Stopy to często zaniedbane części ciała u wielu ludzi. Mało kto korzysta z usług podologów, a to bardzo źle. Przyczyną pewnie jest w jakimś stopni wstyd, dlatego powinno się o tym jak najwięcej mówić, żeby przełamać tę barierę.

Odpowiedz

Grodzisław

30 stycznia, 2023 - 09:34

No tak, o odpoczynku stóp nie myślimy tak często, ale jest to bardzo potrzebne. Przecież to one pozwalają nam się wygodnie przemieszczać, więc warto o nie zadbać!

Odpowiedz

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *