Poczekalnia w poradni

Operacyjne leczenie chorób stopy. Czym zajmują się poradnie chorób stopy?

O ile gabinety podologiczne nie są zaliczane do specjalizacji lekarskich i częściej można je spotkać w centrach kosmetycznych, w przypadku poradni chorób stopy wygląda to nieco inaczej. Czym się zajmują, co i jak leczą?

Czym jest poradnia chorób stropy?

Poradni chorób stopy w Polsce nie ma zbyt wiele, jako że ta dziedzina wiedzy w naszym kraju nie cieszy się dużą popularnością. Powoli zaczyna się to jednak zmieniać i zarówno w przypadku podologii, jak i medycyny chorób stopy, coraz powszechniejsza staje się wiedza na ich temat. Poradnie chorób stopy to specjalne miejsca, gdzie można zasięgnąć zarówno porady podologicznej, jak i podjąć się specjalistycznego leczenia jeżeli będzie taka potrzeba.

Czym zajmują się poradnie chorób stopy?

W przypadku poradni chorób stopy, mamy do czynienia przede wszystkim w miejscami, gdzie udają się pacjenci z już dość zaawansowanymi schorzeniami, które znacząco utrudniają poruszanie. Dotyczy to w równym stopniu profilaktyki, jak i leczenia, także operacyjnego. W takich poradniach równie często można też odbyć rehabilitację jak i dopasować wkładki ortopedyczne.

temat poboczny:  Przy jakich chorobach stopy pomogą wkładki ortopedyczne? Halluksy, płaskostopie i inne choroby stopy wymagające wkładek ortopedycznych

Jakie dolegliwości u dorosłych leczy się w poradni chorób stóp?

W zdecydowanej większości pacjentami są osoby dorosłe, które trafiają tam z najróżniejszymi przypadłościami. Można się tam podjąć leczenia haluksów, paluchów koślawych, paluchów sztywnych, palca młotkowatego, młoteczkowatego czy różnego rodzaju deformacji i koślawości. Część z tych chorób można leczyć nieinwazyjnie, jednak w zdecydowanej większości konieczny jest zabieg operacyjny.

Poradnia chorób stóp dla dzieci – co leczy?

Choroby stóp często objawiają się też u dzieci, czego przyczyną może być wada genetyczna, lub niewłaściwy rozwój stopy w okresie dorastania. U najmłodszych w poradni chorób stóp można podjąć się leczenia choroby Haglunda-Severa, stopy płasko-koślawej, martwicy jałowej czy stopy końsko-szpotawej. Dotyczy to też takich przypadłości, jak choćby fizjologiczna zmiana osi kończyny dolnych, posiadanie dodatkowej kości łódkowatej, pojawienie się palca V zachodzącego, a także w przypadku przodostopia wrodzonego oraz przy uporczywym chodzeniu na palcach. I tutaj w większości przypadków, zwłaszcza przy wadach wrodzonych konieczna jest operacja.

Operacja czy chirurgia miniinwazyjna?

Czym różni się operacja od chirurgii miniinwazyjnej? Przede wszystkim właśnie stopniem inwazyjności. Polega to na tym, że leczenie odbywa się maksymalnie jak najmniejszą ingerencję w ciało człowieka, np. poprzez niewielkie nacięcia czy nakłucia. W ten sposób rany pooperacyjne są niewielkie, unika się też ewentualnych powikłań, np. w postaci zanieczyszczeń, a sam pacjent jest w stanie szybciej dojść do zdrowia. Skraca się więc tym samym okres hospitalizacji, a wypis może nastąpić nawet tego samego dnia.

temat poboczny:  Płaskostopie, stopa wydrążona, ostroga piętowa, czyli choroby stopy wywołujące największy dyskomfort stóp

Oczywiście wiele będzie tutaj zależało także od samej przypadłości. Przy poważniejszych wadach i schorzeniach, może być konieczna operacja, a po niej powinna nastąpić rehabilitacja. Wiele poradni chorób stóp oferuje właśnie taką możliwość wraz z bardziej szczegółowymi działaniami prozdrowotnymi.

1 Comment

Wyraź swoje zdanie

Nadia89

14 lutego, 2022 - 09:42

Czeka mnie operacja halluksów, a nawet nie wiedziałam, że jest coś takiego jak poradnia chorób stopy… Dobrze czasami poszukać informacji w sieci, można dużo dowiedzieć się w szybki sposób.

Odpowiedz

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *