Zdrowie kobiety – jakie badania warto robić regularnie?
Niezależnie od wieku warto mieć swój organizm pod kontrolą. Nawet jeżeli nie odczuwasz żadnych dolegliwości pamiętaj o profilaktycznych badaniach, które mogą wykryć chorobę niedającą jeszcze żadnych objawów. Jakie badania warto robić regularnie?
Zdrowie kobiety – dlaczego badania profilaktyczne to konieczność?
Badania profilaktyczne, przeznaczone dla poszczególnych grup wiekowych, służą wykrywaniu ewentualnych nieprawidłowości w pracy Twojego organizmu. Z upływem czasu rośnie ryzyko zachorowania, właściwa diagnostyka pomaga wykryć chorobę w jej wczesnym stadium, kiedy szanse na całkowite wyleczenie są bardzo duże. Pamiętaj, że zdrowie kobiety to m.in regularne badania – zobacz jakie zwiększają Twoje szanse na długie życie.
Jakie badania dla kobiet po 20?
Wkraczając w dorosłe życie zazwyczaj żyjesz pełnią życia i nie zawracasz sobie głowy lekarskimi wizytami. Wiedz jednak, że w każdym wieku warto poświęcić odrobinę czasu na własne zdrowie, dlatego pamiętaj o standardowym pakiecie badań.
W ramach „sprawdzenia” czy wszystko ok wykonuj raz na dwa, trzy lata morfologię oraz ogólne badanie moczu. Jeżeli nie nie budzi Twoich zastrzeżeń, nie wzbudza niepokoju raz w roku zmierz ciśnienie krwi. Pamiętaj o regularnych, co najmniej raz na sześć miesięcy, kontrolach stomatologicznych.
Niezwykle ważne są badania ginekologiczne, podczas których przeprowadzane jest USG przezpochwowe. Najlepiej raz w roku, nie rzadziej niż raz na trzy lata, musisz wykonać cytologię. Nie zapominaj o samobadaniu piersi, najlepiej je wykonać między 6 a 9 dniem cyklu.
Obowiązkowe badania profilaktyczne po 30
Po trzydziestych urodzinach katalog obowiązkowych badań nie ulega wielkiej zmianie, nadal kontroluj co miesiąc samodzielnie piersi, samobadanie warto zawsze jednak poszerzyć o USG piersi, które wykluczy obecność niepokojących zmian.
Do poprzednich badań dobrze włączyć też diagnostykę tarczycy, która generuje wpływ na wiele obszarów funkcjonowania Twojego organizmu. Wykonując badanie TSH, fT3, fT4 i anty-TPO wykluczysz nadczynność oraz niedoczynność tarczycy.
Badania po 40 urodzinach
Rozpoczynając piątą dekadę życia musisz nieco zmienić profil obowiązkowych badań. Do wymienionych poprzednio powinnaś dodać badanie przesiewowe w kierunku cukrzycy, polegające na sprawdzeniu stężenia glukozy w organizmie na czczo.
Włącz również profilaktyczną diagnostykę w zakresie chorób sercowo-naczyniowych, badanie stężenia cholesterolu całkowitego, cholesterolu HDL i LDL oraz trójglicerydów pomoże zweryfikować ryzyko wystąpienia zawału serca, czy udaru mózgu.
Jakie badania profilaktyczne dla kobiet po 50?
Po pięćdziesiątce wpisz w swój kalendarz dodatkowo coroczną mammografię, raz na dwa lata poddaj się badaniu RTG klatki piersiowej. Raz na trzy lata wykonuj USG brzucha, które wykluczy nieprawidłowości w obszarze wątroby, jelit i trzustki.
Obowiązkowo poddaj się kolonoskopii, jeśli wyniki nie budzą zastrzeżeń badanie jelita grubego powtórz za kilka lat. Wykonaj również densytometrię, badanie umożliwiające ocenę zagrożenia osteoporozą.
2 Comments
Wyraź swoje zdanie
Iza
Młody czy stary, nie ma reguły – powinno sie mieć swoje życie pod kontrolą, bo to wlasnie moje życie i kto jak nie ja wiem jak o siebie zadbac. Pewne zachowania wynosi sie z domu. U nas od małego rodzice chodzili z nami na przeglady do lekarzy. Teraz tez chodzą i oni i my – razem w sumie mamy powykupywane pakiety w szpitalu. Ojcu wykryli raka prostaty, gdzie nie było żadnych symptomów choroby
Jola
Profilaktyka to podstawa, warto się badać. Ja bym nawet była skłonna jakiś pakiet medyczny wykupić, wiecie jak to jest na fundusz. Ale mam trochę obawy co do wyboru.