Stykające się palce

Zastrzał – objawy, leczenie. Czy pomoże sama maść na zastrzał palca?

Zastrzał to jeden z częściej występujących schorzeń, jakie dotyka każdego z nas. Może powstać na palcach rąk i nóg i choć wydaje się błahym problemem, niewłaściwie leczony będzie przyczyną wielu komplikacji. Jakie są objawy zastrzały? Jak się go leczy?

Czym jest zastrzał?

Zastrzał to nic innego jak ropne zapalenie w obrębie palców, które powstaje na skutek rany i rozwoju bakterii. Może się to wydarzyć na wiele sposobów – wystarczy ukłucie igłą czy zranienie się przy obcinaniu paznokci. Najczęściej pojawia się w obrębie palców nóg i rąk, gdzie o zranienie nietrudno. Infekcja bakteryjna najczęściej wywoływana jest przez gronkowca złocistego.

Jak objawia się zastrzał?

W ranę wdaje się zakażenie i rozwijają się bakterię tuż pod skórą, co powoduje ból, zaczerwienienie oraz gromadzenie się ropy. Pod wpływem dotyku, palce może zmieniać barwę na żółtą lub zieloną. Upośledza to funkcje motoryczne palców, które są sztywniejsze, a nieleczone może doprowadzić do poważnych uszkodzeń.

temat poboczny:  Popularne choroby stopy – jak leczyć? Jak zwalczać popularne choroby stopy?

Przy bardziej zaawansowanych stadiach zastrzału, mogą pojawić się też inne objawy, jak przykurcz palców, demineralizacja kości, a także martwicy tkanek. Zapalenie w obrębie palców ma oczywiście wpływ na nasze samopoczucie, pojawia się więc gorączka oraz dreszcze świadczące o stanie zapalnym w organizmie.

Jakie są rodzaje zastrzału?

Zastrzał może wystąpić w kilku wersjach, w zależności od tego, jak głęboko weszło zakażenie. Najmniej problematyczne są te skórne i podskórne, które często po pewnym czasie samoistnie znikają. Bardziej poważnym typem schorzenia jest zastrzał ścięgnisty, który dodatkowo objawia się przykurczem palca, zastrzał stawowy z takimi objawami jak dreszcze i wysoka temperatura, a także zastrzał kostny, przy którym dochodzi do demineralizacji kości oraz w ostateczności martwicy tkanek. w ich przypadku najczęściej konieczna jest wizyta u lekarza.

Jakie są rodzaje zastrzału?

Sposób leczenia będzie uzależniony od stopnia zaawansowania problemu. W przypadku łagodnego przebiegu, czyli przy zastrzale skórnym i podskórnym pomóc mogą standardowe domowe metody. Zalicza się do tego choćby okłady ziołowe (z babki lancetowatej, szałwii), moczenie palca w gorącej wodzie i wywarach z solą, sodą czy ziołami. W sklepach dostępne są także tanie preparaty bez recepty.

temat poboczny:  Choroby stopy – jak zapobiegać popularnym schorzeniom stóp?

W bardziej zaawansowanym stadium choroby, konieczna będzie wizyta u lekarza. Może on wykonać mały zabieg na miejscu, poprzez nacięcie skóry, w celu wydobycia ropy. Dzięki temu ból szybko mija. Często przy tej okazji, lekarz przepisuje także antybiotyki, w celu zwalczenia stanu zapalnego. W niektórych przypadkach, tych bardziej zaawansowanych, oprócz nacięcia dodatkowo unieruchamia się rękę (zastrzał ścięgnisty), a także wypłukuje się jamę stawową oraz łyżeczkowanie obumarłych tkanek (zastrzał stawowy). Podobnie wygląda to w przypadku osób, u których został zdiagnozowany zastrzał kostny. Leczenie takie uzupełniane jest oczywiście antybiotykoterapią.

2 Comments

Wyraź swoje zdanie

panda

22 grudnia, 2021 - 11:42

Nie wiedziałam, że zastrzał jest spowodowany przez gronkowca. Teraz będę bała się leczyć go w domu, za duże ryzyko, że się rozprzestrzeni.

Odpowiedz

Ula45

27 lutego, 2023 - 15:00

Dla mnie maść na zastrzał palca była wystarczająca, ale dobrze pamiętać, że musi być ona odpowiednio dobrana przez specjalistę! Zawsze konsultujcie takie rzeczy z lekarzem 🙂

Odpowiedz

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *