Gabinet stomatologiczny

Aparat ortodontyczny – co warto o nim wiedzieć, kiedy należy się na niego zdecydować?

Jednym z najczęstszych rozwiązań dla poprawy wady zgryzu jest wykorzystywanie aparatów ortodontycznych. Co jednak warto o nich wiedzieć? Kiedy należy iść z dzieckiem do ortodonty i czy dorosły także może nosić aparat ortodontyczny?

Co daje aparat ortodontyczny?

Najważniejszym zadaniem aparatu ortodontycznego jest usuwanie bardziej i mniej widocznych wad zgryzu. Same wady zgryzu mogą mieć różne podłoże, czasem jest to genetyka, czasem zakażenie wirusowe w czasie ciąży lub też niewłaściwe ułożenie płodu w brzuchu matki. Założenie aparatu ortodontycznego jest w stanie zlikwidować nawet najpoważniejsze wady zgryzu, choć jest to i drogie, i czasochłonne. Krzywe zęby czy zbytnio wysunięta szczęka to nie tylko problem kosmetyczny, ale i zdrowotny. Niewłaściwy zgryz może doprowadzić do licznych problemów z zębami, próchnicą, chorobami przyzębie, zwiększenie wrażliwości zębów. Do tego dochodzą problemy z układem trawiennym, ponieważ krzywe zęby nie pełnią swojej podstawowej roli – rozdrabnianie jedzenia. Aparat ortodontyczny temu zaradza.

Kiedy należy wybrać się do ortodonty?

Pierwsze wizyty u ortodonty zazwyczaj następują gdy jeszcze jesteśmy dziećmi. Często jednak bywa tak, że wady zgryzu zaczynają ujawniać się też i w późniejszym wieku. Najważniejsze są tutaj rzecz jasna wizyty u dentysty, który będzie w stanie stwierdzić czy wada z gryzu występuje czy nie. Jeżeli pojawia się problem i konieczność leczenia, wówczas kieruje on pacjenta do specjalisty, czyli lekarza ortodonty.

Kiedy aparat ortodontyczny dla dziecka?

Badania dentystyczne u dzieci są obowiązkowe, choć pierwsza ocena zgryzu następuje u pediatry. Jeżeli stwierdzi on jakieś nieprawidłowości, skieruje malucha do dentysty, a tam lekarz może stwierdzić czy potrzebna będzie wizyta u ortodonty. Jeżeli jednak żadna z wad nie zostanie wykryta, to pierwsza wizyta u ortodonty powinna nastąpić nie później jak w wieku o. 6-7 lat.

Jeżeli chodzi o skierowanie na badania ortodontyczne i zakładanie aparatu na zęby, jest to możliwe, gdy dziecko posiada już zęby stałe, czyli w wieku około 11-13 lat. Rzadko kiedy lekarze decydują się na leczenie ortodontyczne wcześniej, ale wszystko będzie zależało od tego, jaka to będzie wada oraz jak wcześnie zostanie wykryta. Plusem wczesnego leczenia jest to, że trwa ono zdecydowanie krócej niż w przypadku starszych dzieci i dorosłych.

Czy aparat ortodontyczny jest też dla dorosłych?

Zdarza się tak, że aż do wieku dorosłego nic nie robi się ze zgryzem, np. dlatego, że jakoś szczególnie nie przeszkadza to na co dzień, albo problemy ze zgryzem pojawiają się dopiero później. Coraz częściej jest jednak tak, że w dorosłym życiu zaczynamy się wstydzić swojego uzębienia, bo wiemy, że mamy krzywe zęby i nie wyglądają one tak, jak powinny. Właściwie na leczenie ortodontyczne nigdy nie jest za późno i w wieku dorosłym także można go założyć. Jeżeli nasze kości są w dobrym stanie, nie ma tutaj górnej granicy wieku.

Jakie są rodzaje aparatów ortodontycznych?

Najbardziej klasyczne i jednocześnie najlepiej kojarzone aparaty na zęby to te z metalowymi łukami. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę z tego, że nie jest to jedna dostępna możliwość leczenia zębów. Należałoby tutaj przede wszystkim podzielić aparaty na dwie grupy: ruchowe (wyjmowane) i stałe.

Pierwszy typ to aparaty noszona przez określony czas, od kilku minut dziennie po kilka-kilkanaście godzin na dzień. Ma on niewielkie możliwości poprawy zgryzu, zazwyczaj daje się go dzieciom, które mają jeszcze zęby mleczne lub mieszane.

Aparaty stałe to te noszone stale przez okres około 2 lat. Zakłada je lekarz i należy co jakiś czas chodzić na wizyty kontrolne. Do wyboru mamy tutaj aparaty o tradycyjnych nakładkach, wśród których można wyróżnić: metalowe, ceramiczne i szafirowe (te dwa ostatnie są bardziej dyskretne). Są jeszcze aparaty samoligaturujące, aparaty lingwalne (językowe, zakładane na tylną część zębów) oraz aparaty o przezroczystych nakładkach. Wybór aparatu ortodontycznego będzie zależał przede wszystkim od lekarza ortodonty.

1 Comment

Wyraź swoje zdanie

Gaweł

15 lipca, 2022 - 12:06

Mam 32 lata i rok temu założyłem aparat. Jestem z niego bardzo zadowolony. Nie mogę się doczekać efektów. Choć kasy na to wydałem już niemało, a jeszcze wiele przede mną, to i tak warto.

Odpowiedz

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *