Orzechy nerkowca

Dieta wysokobiałkowa – dla kogo? Przykłady produktów oraz wady i zalety diety wysokobiałkowej

Wybór diety powinien być podyktowany przede wszystkim naszymi potrzebami, a każdy kto, choć trochę na dietach się zna wie, że jest ich do wyboru masa. Wśród nich znajduje się dieta wysokobiałkowa, która jest mimo wszystko dosyć specyficzna. Dla kogo jest dedykowana? Co warto wiedzieć o diecie wysokobiałkowej?

Czym jest dieta wysokobiałkowa?

Białko w organizmie ludzkim odgrywa bardzo ważną funkcję i jest jednym z trzech najbardziej podstawowych składników pokarmowych niezbędnych nam do życia. Dzięki niemu jesteśmy w stanie rosnąć, a także jest podstawowym budulcem naszych mięśni. Jest ono szczególnie istotne jako składnik pokarmowy u osób uprawiających dużą aktywność fizyczną. Dieta wysokobiałkowa, nazywana też dietą proteinową skupia się więc na dostarczeniu organizmowi jak największej ilości białka, warto jednak pamiętać, że musi być to białko pełnowartościowe.

Jakie produkty wysokobiałkowe?

Należy pamiętać, że jak w przypadku każdej diety i tutaj liczy się przede wszystkim jakość spożywanych produktów. Białko może być niepełno wartościowe lub pełnowartościowe, z czego te drugie jest zdecydowanie bardziej pożądane i zdrowsze. Jakie produkty posiadają białko pełnowartościowe? Wśród nich można wymienić:

  • Mięso: kurczak, indyk, polędwica wołowa, cielęcina
  • Ryby: tuńczyk, makrela, łosoś, śledź, sardynki
  • Jaja: szczególnie białka jaj kurzych
  • Nasiona roślin strączkowych: fasola, groch, soczewica, ciecierzyca, bób, soja
  • Orzechy i pestki
  • Nabiał: mleko i produkty mleczne (chudy twaróg, odtłuszczony jogurt naturalny, serek wiejski)
temat poboczny:  Jak leczyć boreliozę? Czym jest borelioza, jakie są jej objawy i sposób leczenia?

Zalety diety wysokobiałkowej

W czym może pomóc nam dieta wysokobiałkowa? Przede wszystkim wspomaga ona redukcję zbędnych kilogramów dzięki temu, że przestawia organizm w którym tłuszcz zamienia się na energię. Dzieje się tak, ponieważ wyższa zawartość protein sprawia, że nasze zużycie energii skupia się na trawieniu pokarmu. Jest dobra zarówno dla osób, które chcą schudną, jak również tych, którzy planują zwiększenie masy mięśniowej.

Wady diety wysoko białkowej

Dieta ta ma także swoje wady, o których warto wiedzieć, zanim się ją podejmie. Przede wszystkim zbyt duża ilość białka może zaburzyć pracę organów wewnętrznych, a w tym problemy z zaparciami spowodowane zbyt niską ilością błonnika. Do tego dochodzą także niedobory witamin i minerałów. Byt duża ilość białka może też powodować ospałość, drażliwość i uczucie ciągłego zmęczenia. Można w ten sposób także uszkodzić nerki i oraz wątrobę, a spadająca ilość wapnia w kościach powodować osteoporozę. Z bardziej drastycznych konsekwencji można wymienić możliwość powstawania komórek nowotworowych lub zatrucie organizmu toksycznymi metabolitami.

Dla kogo dieta wysokobiałkowa?

Dieta wysokobiałkowa jest szczególnie ważna w przypadku sportowców, u których wydatek energetyczny jest zdecydowanie większy niż w przypadku innych ludzi. Dzięki niej można liczyć na przyrost masy mięśniowej, a także poprawić swoją wydajność w trakcie treningów, a także wspomóc regenerację po nich. Można w ten sposób także schudnąć, ale ogólnie nie zaleca się tej diety w tym celu, ponieważ takie zapotrzebowanie na białko nie jest wówczas wymagane i może tylko wyniszczyć organizm.

temat poboczny:  Jak leczyć boreliozę? Czym jest borelioza, jakie są jej objawy i sposób leczenia?

Należy także pamiętać, że o ile białko w naszym organizmie spełnia bardzo ważną rolę i jest niezbędne do funkcjonowania organizmu, to jego nadmiar może poważnie zaszkodzić. Dlatego też, zanim zdecydujemy się na skorzystanie z tej diety, trzeba najpierw wiedzieć co się z nią wiąże.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *