Alergie – jak łagodzić objawy? Czy można wyleczyć się z alergii?
Wiele słyszy się o różnego rodzaju alergiach, ale tylko alergicy wiedzą jak trudne jest życie z uczuleniami. Alergia pokarmowa wpływa na zmianę diety, z kolei alergia na pyłki sprawia, że miesiące wiosenne staja się prawdziwa katorgą. Przeczytaj czym jest alergia i jak zniwelować jej objawy.
- Czym jest alergia i jak się objawia?
- Jak zniwelować objawy alergii?
- Naturalne sposoby na złagodzenie alergii
- Czy można wyleczyć się z alergii?
Czym jest alergia i jak się objawia?
Alergia jest reakcja nadwrażliwości zapoczątkowaną przez mechanizmy immunologiczne. Inaczej mówiąc jest to nieprawidłowa reakcja organizmu na dany czynnik. Proces alergiczny polega na tym, że układ odpornościowy potrafi potraktować niegroźne substancje jako czynnik wysokiego ryzyka. Ma on na celu wydalenie z organizmu substancji uznanej za szkodliwą lub zagrażającą.
Objawy alergii mogą być bardzo różnorodne od kataru siennego, po nieżyt nosa, trudności z oddychaniem, kichanie i łzawienie oczu. Alergicy bardzo często mają wysypkę od słońca, co związane jest z alergią na słońce. Bardzo rozpowszechnionym rodzajem alergii jest alergia na gluten, a co za tym idzie uczulenie na gluten czyli produkty z pszenicy. Alergia na mleko może wystąpić już u dzieci, a w dorosłym wieku przejść w uczulenie na laktozę. Jej objawami są bóle brzucha, biegunki, wzdęcia i niejednokrotnie wymioty. Wiele kobiet i mężczyzn nie może nosić taniej biżuterii, gdyż mają uczulenie na nikiel, z którego jest wykonanych wiele ozdób.
Jak zniwelować objawy alergii?
Oczywiście nieraz podczas łagodzenia objawów alergii nie obejdzie się bez leczenia farmakologicznego, jednak warto zastosować się do kilku zasad, by zniwelować objawy uczuleń. Warto zadbać, aby mieszkanie było suche i regularnie wietrzone. Lepiej, aby alergicy nie posiadali roślin, ponieważ zbierają one pleśnie, a to z kolei może powodować uczulenie. Wszystkie urządzenia do nawilżania powietrza powinny być często czyszczone, by osiadający na nich kurz i pyłki nie zaostrzały alergii.
Dobrze jest tez pamiętać o tym, by przynajmniej kilka razy w tygodniu odkurzać dywany i zbierać kurz z zasłon, firanek czy książek. Bardzo dobrym sposobem na szybkie i bezpieczne pozbycie się kurzu mogą okazać się odkurzacze wodne. Pościel najlepiej kupić z anilany, a nie z pierza, które jest bardzo silnym alergenem. Jeśli w naszym domu znajduje się dziecko uczulone na roztocza, nie powinno ono być obecne podczas sprzątania. Dzieci zwykle marzą o swoim zwierzątku, ale pamiętajmy, że alergia na sierść psa czy kota może ujawnić się dopiero po kilku miesiącach, kiedy przyzwyczaimy się do nowego pupila.
Naturalne sposoby na złagodzenie alergii
Z alergią można walczyć także domowymi sposobami. Na przykład jedzenie czosnku działa podobnie jak leki antyhistaminowe. Bardzo podobne właściwości wykazuje ostra papryka, która dzięki kwercetynie łagodzi objawy alergii. Warto także do potraw dodawać tymianek, który ma działanie wykrztuśne i antybakteryjne. Warto także pić rumianek i pokrzywę, które pomogą zwalczyć stany zapalne. Alergie sezonowe dobrze złagodzi miód i ocet jabłkowy. Ten ostatni dobrze jest spożywać w postaci eliksiru. Oczywiście odpowiednia dietą też można złagodzić objawy uczuleń. Należy codziennie wypijać około 2 litrów wody, unikać wysoko przetworzonych produktów, cukru, spożywać duże ilości warzyw i owoców, a ponadto włączyć do diety zioła. Wspaniałe efekty przynosi także olejków eterycznych – lawendowego, z melisy, miętowego, z trawa cytrynową, eukaliptusowego. Kilka kropli tych wonnych olejków można dodać do odświeżacza powietrza.
Czy można wyleczyć się z alergii?
Jedyną metodą, która może pozwolić na całkowite wyleczenie się z alergii jest immunoterapia swoista. Chodzi tu głównie o terapie podskórną, która polega na wprowadzeniu alergenu w postaci iniekcji podskórnych. Czasami alergen podaje się także pod język. Oczywiście metoda ta nie daje 100% gwarancji, że chory wyleczy się na zawsze z alergii, gdyż o jej nawrocie mogą także decydować czynniki genetyczne i środowiskowe. Nieraz nie da się zupełnie wyeliminować alergii, pozostaje tylko łagodzenie jej objawów.
Skomentuj