Jak wyleczyć przeziębienie domowymi sposobami?
Spacer w ulewnym deszczu kiedy na dodatek na dworze jest zimno i ponuro już u niejednej osoby skończył się przeziębieniem. A jak wiadomo mieć katar, kaszel i dreszcze to nic przyjemnego. Czy jednak od razu trzeba biec do apteki po farmakologiczne specyfiki? Zanim zaczniemy się leczyć przyjrzyjmy się domowym sposobom na przeziębienie.
- Jakie są objawy przeziębienia?
- Katar i kaszel – jak leczyć domowymi sposobami?
- Jak leczyć ból gardła domowymi sposobami?
- Naturalne metody na bóle głowy i mięśni
Jakie są objawy przeziębienia?
Przeziębienie jest chorobą wirusową, która zwykle rozwija się bardzo wolno. Początkowym symptomem przeziębienia może być katar i osłabienie. Kiedy wirus zaczyna się rozwijać może dojść do tego ból gardła i gorączka. Osoby ze słabą odpornością mogą się przeziębiać nawet kilka razy w roku. Wirusy rozprzestrzeniają się droga kropelkową, więc możemy się zarazić wtedy kiedy ktoś na nas kichnie lub zakaszle. Drobnoustroje znajdują się także na klamkach, poręczach i telefonach komórkowych. Do najczęstszych objawów przeziębienia należą kichanie, niedrożność nosa, katar, ból gardła, kaszel, ból głowy. Czasem trudno jest odróżnić zwykłe przeziębienie do grypy, jednak objawy tej drugiej mogą być znacznie nasilone, występujące razem z bardzo wysoką gorączką.
Katar i kaszel – jak leczyć domowymi sposobami?
Katar jest bardzo uciążliwym objawem przeziębienia, gdyż środki farmakologiczne rzadko kiedy pomagają w pozbyciu się go. Jednym z domowych sposobów na przeziębienie, które mogą pomóc w złagodzeniu kataru są inhalacje. Wystarczy garść rumianku zalać gorącą wodą i wdychać ten aromatyczny napar. Jego wdychanie zwiększy przepływ krwi do błon śluzowych nosa objętych stanem zapalnym. Sposoby na ból gardła i suchy kaszel stosowały już nasze babcie – wystarczy natrzeć się kamfora i położyć pod ciepłym kocem. Bardzo dobrze działa także przygotowanie naparu z prawoślazu i lukrecji oraz imbiru. Na przeziębienie najlepiej jest wypić mleko z czosnkiem. Zmiażdżony czosnek należy zalać ciepłym mlekiem – taka mikstura na pewno rozgrzeją, podziała antybakteryjnie i anty zapalnie.
Jak leczyć ból gardła domowymi sposobami?
aby złagodzić ból gardła warto stosować płukanki z rumianku, szałwii i drzewa herbacianego. Jeśli chodzi o zioła wystarczy przygotować napar i przepłukiwać nim gardło, natomiast kilka kropel olejku można wlać do przegotowanej wody i taka miksturą przepłukiwać gardło. Dobrze jest je płukać również roztworem z soli kuchennej. Na szklankę wody przypada jedna tu jedna łyżeczka soli kuchennej.Można także zastosować na szyję okłady z liści kapusty. Należy je najpierw lekko zgnieść, potrzymać w ciepłej wodzie, a następnie obłożyć nimi szyję. Taki okład warto trzymać przez około 20 minut.
Naturalne metody na bóle głowy i mięśni
Ból głowy lubi się dać we znaki jak mało co. Warto, by złagodzić jego nasilenie nacierać skronie kilkoma kroplami olejku geraniowego, eukaliptusowego czy rozmarynowego. Masaż można wykonywać przez kilka minut, a dla lepszego efektu położyć wełnianą opaskę na oczach. Ból mięśni złagodzą masaże z dodatkiem maści majerankowej lub kamforowej.
W medycynie ludowej najlepszym remedium na przeziębienie jest rosół z kury. Już sam aromat podczas gotowania zupy łagodzi dolegliwości takie jak katar, kaszel i ból głowy. Dzięki właściwościom antybakteryjnym i przeciwzapalnym i rozgrzewającym można go także z powodzeniem stosować jako antidotum na przemarznięcie.
Skomentuj