Hodowla bydła

Środki żywienia zwierząt – jakie wyróżniamy? Czy wpływają na jakość mięsa?

Każdy hodowca zwierząt zdaje sobie sprawę z tego, jak ważny jest dobór odpowiednich pasz i innych środków żywienia. Ponadto warto wiedzieć, jakie są ich rodzaje oraz regulacje prawne w tym zakresie.

Środki żywienia zwierząt

Choć mogłoby się wydawać, że karmienie zwierząt hodowlanych nie jest trudnym zadaniem, a i wybór pasz oraz innych karm na rynku jest bardzo duży, to w praktyce okazuje się, że trzeba posiadać szeroką wiedzę na ten temat.

Wybór środków żywienia powinien zostać oparty m.in. o ich skład, wartość pokarmową, strawność, dostępność składników odżywczych niezbędnych do prawidłowego rozwoju poszczególnych gatunkach. Uwzględnić należy też rasę i odmianę zwierząt, ich wiek oraz masę ciała. Na podstawie tych danych dobiera się zalecaną dawkę pokarmową, która powinna zawierać optymalną dawkę białka, minerałów czy kalorii.

W przypadku pasz hodowlanych zwraca się szczególną uwagę na to, aby umożliwiały szybki wzrost. Z tego względu są one bardziej kaloryczne, choć to nie powinien być jedyny ich wyznacznik. Co jeszcze jest ważne? Efektywność przyswajania składników odżywczych.

Co więcej, środki żywienia zwierząt hodowlanych wpływają także korzystnie na ich zdrowie. Są tak komponowane, aby zapobiegać różnym, groźnym chorobom. A jakie są ich rodzaje?

Rodzaje pasz hodowlanych

Środki żywienia zwierząt wymienia ekoplon.pl, gdzie można znaleźć również porady na temat sposobu odżywiania rożnych gatunków zwierząt w zależności od ich rasy i wieku.

Jak szybko można się przekonać, wyróżnia się środki żywienia dla trzody chlewnej, drobiu fermowego oraz drobiu przyzagrodowego, bydła. W ramach każdego z tych rodzajów pasze dodatkowo dzieli się je ze względu na konkretną odmianę.

W następnej kolejności pasze hodowlane mogą różnić się miedzy sobą wiekiem zwierząt, dla których są przeznaczone. Wynika to z ich różnego zapotrzebowania na kaloryczność i składniki odżywcze.

A jakie są korzyści ze stosowania dobrej jakości środków żywienia zwierząt? W ten sposób można zapewnić wysoką zdrowotność oraz prawidłowy rozwój, a co tym idzie – szybsze tempo wzrostu. W zależności od gatunku zwierząt, pasza może też pozytywnie wpływać na procesy trawienne czy poprawiać wydajność mleczną.

Ponadto zaleca się zakup pożywnych, treściwych pasz. Choć zwykle są one droższe, to charakteryzują się niższym zużyciem, dzięki czemu stają się bardziej opłacalne.

Żywienie zwierząt a regulacje prawne

To, w jaki sposób odżywiane są zwierzęta hodowlane w bardzo dużej mierze wpływa na jakość mięsa oraz jego bezpieczeństwo. Dlatego powstały regulacje prawne na bazie ustawy z dnia 13 lipca 1939 r. o nadzorze nad niektórymi środkami żywienia zwierząt oraz innych przepisów, dzięki którym możliwe jest zachowanie nad nimi kontroli.

Ważne jest, by pasza wzmacniała układ odpornościowy, zapobiegała zachorowaniu na infekcje typowe dla danego gatunku. Ponadto ze względów zdrowotnych od pewnego czasu zabrania się stosowania hormonów wzrostu w środkach żywienia zwierząt produkowanych i dystrybuowanych na terenie Unii Europejskiej.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *