Dziewczyna w łóżku owinięta szalikiem

Zapalenie krtani – jak wyleczyć je domowymi sposobami?

Dopadło cię zapalenie krtani? Ból, kaszel i chrypka nie dają ci spokoju? Nie wiesz, co ze sobą począć, żeby wyjść z tego stanu? Poniżej poznasz parę podstawowych informacji o dręczącej cię chorobie i dowiesz się, jak się wyleczyć.

Czym jest zapalenie krtani?

Zapalenie krtani to oczywiście stan zapalny odcinka dróg oddechowych, znajdującego się pomiędzy gardłem i tchawicą. Najczęściej jest następstwem zapalenia błony śluzowej nosa i gardła. Z kolei samo może się przyczynić do zwężenia dróg oddechowych i, co za tym idzie, pojawienia się trudności z oddychaniem, co jest szczególnie niebezpieczne dla małych dzieci.

W zależności od rodzaju dręczącego cię zapalenia krtani, różne są przyczyny. Ostre zapalenie ma zwykle charakter wirusowy, rzadziej bakteryjny. Objawia się podwyższoną temperaturą, zatkanym nosem, kaszlem i chrypką.

Przewlekłe zapalenie może być spowodowane powtarzającymi się nieżytami krtani, paleniem papierosów, nadużywaniem alkoholu czy też po prostu nieoszczędzaniem głosu. Tej dolegliwości towarzyszy kaszel, drapanie w gardle, chrypka nasilająca się podczas mówienia, a w skrajnych przypadkach zanik głosu.

A teraz, gdy wiesz już, na czym polega zapalenie krtani, pozostaje ważniejsze pytanie – jak sobie z nim radzić? Co robić, żeby objawy ustąpiły? Cóż, jest na to kilka dobrych sposobów.

Zapalenie krtani – ile trwa leczenie?

Leczenie zapalenia krtani trwa zwykle mniej więcej dwa tygodnie. Objawy mijają więc bardzo powoli i wystarczy chwila nieostrożności, by pogorszyć swój stan, dlatego najlepiej ten okres spędzić w łóżku pod ciepłą kołdrą. W pokoju powinna panować duża wilgotność powietrza – można to osiągnąć, kładąc na kaloryferach mokre ręczniki. Pokój powinien być dobrze wietrzony, a temperatura powinna wynosić co najmniej dwadzieścia stopni Celsjusza.

Co jeść przy zapaleniu krtani?

Jedzenie w takim stanie nie jest łatwe – połykanie podrażnia krtań, przez co towarzyszy mu ból. Dlatego dania nie powinny być gorące, lecz letnie. Najlepiej też, by miały płynną lub półpłynną konsystencję. Jak w przypadku wielu innych chorób, znakomicie sprawdza się rosół, który pomaga się szybciej wykurować.

Zapalenie krtani a napoje

Ważne w chorobie jest przyjmowanie dużych ilości płynów, które nawodnią twoją suchą, narażoną na otarcia krtań. Zaleca się, by pić od ośmiu do dwunastu szklanek na dzień. A co właściwie powinno się pić? Może to być zwykła woda, twojej udręczonej krtani dobrze zrobi jednak również rumiankowa herbatka z miodem. Pamiętaj też, by napoje miały temperaturę pokojową.

Rozmawianie podczas zapalenia krtani

Przez okres choroby musisz dać swojemu głosowi nieco wytchnienia. Nie mów więc, jeśli nie musisz. A jeżeli musisz, to mów cicho i bez pośpiechu. Nie ma jednak potrzeby, by zniżać głos do szeptu, a nawet jest to niewskazane, bo to także podrażnia struny głosowe.

Zapalenie krtani – czego unikać?

Oczywiście z chorą krtanią powinieneś też stanowczo odstawić papierosy. Niewskazany jest też, naturalnie, alkohol, ale również, co może być dla ciebie niespodzianką, wszystko co zawiera kofeinę, na przykład kawa czy cola, kofeina bowiem odwadnia organizm.

Inhalacje na zapalenie krtani

Dobrym sposobem, by przynieść sobie ulgę, są inhalacje. Można wykonywać je nad naczyniem z gorącą wodą przy użyciu inhalatorów na bazie spirytusu i olejków eukaliptusowych bądź sosnowych. Najlepiej wykonywać taki zabieg co najmniej dwa razy na dzień.

Czym leczyć zapalenie krtani?

Przy zapaleniu krtani nie trzeba zażywać ton lekarstw. Wystarczą ci syropy przeciwkaszlowe i rozrzedzające wydzielinę oraz przeciwzapalne środki, które dostaniesz bez recepty. Niekiedy niezbędne są antybiotyki, ale tylko w przypadku, gdy choroba ma podłoże bakteryjne.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *