chora dziewczyna

Grypa a przeziębienie – jakie objawy, jak leczyć?

Przeziębienie i grypa należą do przykrych doświadczeń, które niejeden z nas musi przechodzić w okresie jesienno-zimowym. W jaki sposób się wyleczyć?

Jak leczyć przeziębienie?

Przy przeziębieniu należy się wypocić. Podnosząc temperaturę ciała, można zahamować mnożenie się wirusów. Dobrymi sposobami na to jest picie gorącej herbaty (najlepiej z miodem, cytryną albo imbirem dla lepszego leczniczego skutku) oraz gorąca kąpiel, do której warto dodać olejek eukaliptusowy bądź sosnowy, by aromatyczna para udrożniła drogi oddechowe. Można zastosować też preparaty rozgrzewające, którymi naciera się klatkę piersiową oraz oczywiście położyć się do łóżka. Pamiętać należy o tym, aby pić dużo płynów, najlepiej 2-3 litrów dziennie.

Dyskomfort powodowany przez wodnisty katar i zatkany nos da się złagodzić za pomocą inhalacji z soli kuchennej lub specjalnych kropli czy olejków eterycznych obkurczających śluzówkę. Nie powinno się ich jednak stosować dłużej niż 2-3 dni, ponieważ mogą spowodować polekowe zapalenie błony śluzowej nosa. Drapanie w gardle można złagodzić naparem z rumianku lub siemienia lnianego albo ziołowymi cukierkami o działaniu przeciwzapalnym. Inne domowe sposoby na przeziębienie znajdziesz na Medigo, warto z nich skorzystać.

temat poboczny:  Jak wyleczyć przeziębienie domowymi sposobami?

Jak leczyć grypę?

Grypę trzeba po prostu przeleżeć i poczekać, aż przejdzie. Wspomóc organizm mogą herbatki z lipy, malin i czarnego bzu, a także gorący rosół – zmobilizują układ odpornościowy do działania, złagodzą dolegliwości i zapobiegną odwodnieniu organizmu. Na ból gardła i kaszel warto zastosować inhalacje z łyżeczki tymianku, szałwii i rumianku. Na suchy kaszel pomaga syrop z cebuli. Czasem do grypy może dołączyć infekcja bakteryjna, w takim wypadku lekarz zapisuje antybiotyk.

Czym się różni grypa od przeziębienia?

Żeby podjąć odpowiednie leczenie, trzeba poprawnie zdiagnozować chorobę. Grypę od przeziębienia pomaga odróżnić między innymi intensywność pojawiania się objawów. W przypadku przeziębienia stan chorego pogarsza się stopniowo. Najpierw pojawiają się ból gardła, podwyższona temperatura i katar, następnie obrzęk powodujący trudności w odkrztuszaniu, a później nadkażenie bakteryjne. Grypa ma gwałtowniejszy i ostrzejszy przebieg.

Wśród głównych objawów pozwalających odróżnić te choroby znajduje się gorączka. Przy przeziębieniu mamy do czynienia zwykle ze stanami podgorączkowymi, a czasem w ogóle nie występuje podwyższona temperatura. W przypadku grypy jest inaczej. Gorączka jest jej nieodłączną częścią. Temperatura dochodzi do 39-40 stopni Celsjusza. Do tego pojawiają się dreszcze i obfite pocenie się.

temat poboczny:  Migrena - jak ją leczyć? Sprawdzone sposoby na ból głowy

Ból mięśni i stawów jest objawem występującym w przypadku obu chorób, różne jest jednak jego natężenie i czas trwania. W grypie ból stawów jest wyraźnie silniejszy, może utrudniać codzienne funkcjonowanie i występować razem z astenią, czyli osłabieniem mięśni. Grypie towarzyszy też często intensywny ból głowy, najczęściej zlokalizowany w okolicach skroni i zatok.

Natomiast ból gardła to dolegliwość rzadziej spotykana przy grypie, a charakterystyczna dla przeziębienia. Podobnie jest z katarem – przy przeziębieniu jest intensywny i powoduje niedrożność nosa, przy grypie często w ogóle nie występuje.

Objawem grypy jest suchy kaszel bez wydzieliny, przybierający niekiedy postać napadową i powodujący dodatkowo bóle mięśniowe w okolicach klatki piersiowej. Przy przeziębieniu kaszel występuje razem z odkrztuszaniem.

1 Comment

Wyraź swoje zdanie

Paweł

03 lutego, 2023 - 12:12

Ja nigdy nie umiem rozpoznać, czy to jest przeziębienie czy grypa. Dlatego profilaktycznie zawsze jak czuję się chory to biorę jakiś gripex czy inne coś w saszetkach xD

Odpowiedz

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *