Szczoteczka i pasta do zębów

Jak dbać o zęby – sposoby na piękne i zdrowe zęby!

Piękne i zadbane zęby to nie tylko kwestia ładnego wyglądu i estetyki, ale także naszego zdrowia. Dlatego też o zęby trzeba dbać codziennie i pamiętać o ich pielęgnacji, by w przyszłości nie mieć z nimi problemów i uniknąć poważniejszych schorzeń. W jaki sposób to robić? O czym warto pamiętać? Jakie choroby zębów mogą nas dotknąć?

Jak pielęgnować jamę ustną?

Codzienna pielęgnacja jamy ustnej to nie tylko mycie zębów rano i wieczorem czy też po każdym posiłku. Oprócz tego warto też wiedzieć w jaki prawidłowy sposób to robić, a także nie zapominać o czyszczeniu języka, który często zbiera zdecydowanie więcej bakterii, niż same zęby. Istotne jest również to, by regularnie korzystać z nici dentystycznych, które są w stanie usuwać zanieczyszczenia z przestrzeni między-zębowych, do których standardowa szczoteczka nie ma dostępu. Do ważnych zabiegów pielęgnacyjnych można zaliczyć także wykorzystywanie płynów do płukania jamy ustnej. Pozwalają one na dodatkową ochronę przed powstawaniem osadów i chronią dziąsła.

Jakie zabiegi dla zdrowych zębów?

Regularna wizyta u dentysty to podstawa. Dobrze byłoby na kontrolę chodzić przynajmniej dwa razy do roku. Pozwoli to na wcześniejsze dostrzeżenie nieprawidłowości i lepsze, mniej bolesne i mniej uciążliwe leczenie. Oprócz tego, istotne jest regularne czyszczenie zębów u dentysty z powstałego kamienia. Gromadzenie się kamienia nazębnego to naturalny proces i dotyczy on każdego człowieka, niezależnie od tego czy przykłada się on do pielęgnacji jamy ustnej czy nie. Najlepszym zabiegiem jest scaling, który w skuteczny sposób usuwa powstały kamień nazębny. Co ważne – należy go wykonywać wyłącznie w gabinecie dentystycznym, samodzielne próby usuwania kamienia mogą się źle skończyć zarówno dla zębów, jak i dziąseł.

To samo dotyczy się wybielania zębów. Zdecydowanie powinno się je wykonywać tylko i wyłącznie u stomatologa, a nie samodzielnie. Jeżeli więc wyczyścimy zęby i zadbamy o nie odpowiednio, można wówczas udać się do gabinety na zabieg wybielania.

Gabinet dentystyczny

Jaka dieta dla zdrowych i pięknych zębów?

To co jemy i pijemy, ma ogromny wpływ na stan naszego uzębienia. Nadmiar słodyczy, węglowodanów, słodkich napojów, a także kawy i herbaty ma niestety negatywne odbicie na zęby. Takie produkty sprawiają, że w naszych ustach gromadzą się bakterie, a także zdecydowanie szybciej powstaje na zębach osad, co sprawia, że częściej trzeba korzystać z dodatkowych zabiegów pielęgnacyjnych.

Oprócz tego, należy zadbać także o to, by nasza dieta była bogata w wapń, fosfor, cynk, białko i witaminy A, B i C. Dzięki nim zęby staną się mocne i wytrzymałe, a przy okazji ograniczymy dostarczanie do organizmu cukru i poprawimy kondycję nie tylko zębów, ale i cery czy innych organów wewnętrznych. Do takich zdrowych produktów należą: maślanka, jogurt naturalny, sery, twaróg, pełnoziarniste pieczywo, orzechy, sardynki, śledzie, zielone warzywa, a także wody średnio- i wysoko zmineralizowane.

Jakie są choroby zębów i dziąseł?

Co się może stać, jeżeli nie będziemy dbać odpowiednio o nasze zęby? Oprócz takich estetycznych kwestii, jak nieładne żółte zęby, trzeba pamiętać, że konsekwencje mogą być znacznie poważniejsze. Próchnica, zapalenie dziąseł, paradontoza, zapalenie miazgi zęba (przy którym potrzebne jest leczenie kanałowe). Nie brzmi to przyjemnie, dlatego zdecydowanie lepiej jest zapobiegać niż leczyć. Druga opcja, czyli leczenie zazwyczaj bywa dla nas jako pacjentów mało przyjemne, często bolesne, a zdarza się, że i kosztowne. W łatwy sposób można więc oszczędzić sobie tych nieprzyjemności i o zęby dbać regularnie.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *