Twarz młodej dziewczyny

Jak leczyć nerwicę lękową?

Masz silne napady lęku przed czymś nieokreślonym? Strach nie pozwala ci normalnie funkcjonować? Sam już nie pamiętasz, kiedy ostatnio czułeś się odprężony i bezpieczny? Być może cierpisz na nerwicę lękową. Co powinieneś wiedzieć o tej chorobie?

Jakie są objawy nerwicy lękowej?

Nerwica lękowa to strach, który może dotyczyć wielu rzeczy czy sytuacji, a często sam chory nie jest pewien źródła owego strachu. Lęk może zaatakować nawet w sytuacji całkowitego bezpieczeństwa, w dodatku jest tym silniejszy, im trudniej choremu określić jego przyczynę.

Życiu z takimi stale powracającymi nieuzasadnionymi lękami towarzyszy poczucie zagrożenia, smutek, problemy z koncentracją i zmotywowaniem się do działania, a także chwiejność emocjonalna.

Lęk pojawia się wraz z nieprzyjemnymi objawami somatycznymi. Należą do nich między innymi bóle głowy, kręgosłupa, żołądka czy serca, uderzenia gorąca, drżenie kończyn, nudności, zaburzenia równowagi. Trudno nieraz powiedzieć czy objawy te są następstwem lęku, czy też lęk pojawia się, bo boimy się jego objawów. Działa tu tak zwany mechanizm „błędnego koła” – oba te aspekty nerwicy jak gdyby wzajemnie się napędzają.

Lęk potrafi wpłynąć na całokształt życia chorej osoby. Sprawia, że świadomie rezygnuje ona z podejmowania wielu działań, byle tylko uniknąć sytuacji lękowej. Nieraz odcina się od kontaktów społecznych, a nawet stara się nie opuszczać domu, jeżeli nie jest to bezwzględnie konieczne.

Czy to na pewno nerwica?

Zanim podejmiesz terapię, musisz koniecznie dowiedzieć się, czy naprawdę masz nerwicę. Niezbędne jest więc udanie się do specjalisty, by mógł właściwie zdiagnozować chorobę. Może ci się to wydawać niepotrzebną formalnością, bo przecież wiesz, co ci dolega, ale sprawa tylko pozornie wydaje się taka oczywista.

Identyczne objawy jak przy nerwicy lękowej mogą być spowodowane po prostu poważnym niedoborem magnezu. Wówczas wystarczy ten niedobór uzupełnić, by zażegnać przypadłości. A nawet jeśli naprawdę masz nerwicę, to dla właściwego dalszego toku postępowania niezbędne będzie wybadanie, czy jest ona w twoim przypadku chorobą samą w sobie czy też raczej – bo i tak się zdarza – tylko objawem jakiejś innej dolegliwości.

Jak zdiagnozować nerwicę?

U źródeł psychologicznych problemów zawsze coś leży. Psychoterapia stawia sobie za cel dotarcie do tych ukrytych powodów lęku, wydobycie ich na światło dzienne i pomoc pacjentowi w stawieniu im czoła. Nerwice mogą brać się z wewnętrznych konfliktów, silnego stresu, toksycznych relacji z innymi osobami czy jakąś traumatyczną sytuacją z przeszłości. Dzięki psychoterapii można zmierzyć się z tymi problemami w bezpiecznych warunkach.

Niestety, choć w przypadku innych nerwowych zaburzeń, takich jak choćby nerwica natręctw czy nerwica depresyjna, psychoterapia przynosi często bardzo dobre efekty, w przypadku nerwicy lękowej jej skuteczność jest już niższa. Jest dobrym środkiem wspomagającym, ale sama w sobie nie wystarczy, by wyjść z choroby. Dlatego stosuje się ją razem z lekami.

Nerwica a leczenie farmakologiczne

Stosowane w leczeniu nerwicy lękowej środki farmakologiczne, anksjolityki i inne, mają za zadanie uspokajać i obniżać napięcie, czasem też działać antydepresyjnie. Niestety tylko u około 60% chorych takie leczenie przynosi trwałe rezultaty. U pozostałych jedynie zostają wytłumione objawy nerwicy, które jednak powracają, jeśli odstawi się leki.

Alternatywne metody leczenia nerwicy

Czasami źródłem lęków może okazać się środowisko, w którym żyjemy. Może to ono ma na ciebie toksyczny wpływ? Chodzi tu nie tylko o miejsce, ale i o ludzi, którzy cię otaczają. Czasem niezbędna okazuje się zmiana pracy czy miejsca zamieszkania. Ważne też, by otaczać się ludźmi, w których towarzystwie dobrze się czujesz.

To jak się odżywiasz również może mieć wpływ na twoje samopoczucie. Przy nerwicy szczególnie ważne jest, byś dostarczał organizmowi witaminy, magnez i kwasy omega 3 w dużych dawkach. Objawy nerwicy można też zniwelować dzięki odprężającym preparatom zawierającym liście brahmi lub dziurawiec.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *