Medycyna ludowa – lecznicze właściwości lipy.
Lipa to bardzo popularne w Polsce drzewo liściaste, które możemy znaleźć w lasach, parkach, na miejskich skwerkach oraz przy drogach. Drzewo to należy do roślin długowiecznych, najstarsze okazy mają nawet ponad 500 lat. Ludzie bardzo dawno odkryli jej właściwości lecznicze i zaczęli wykorzystywać w medycynie ludowej. Wiele specyfików przygotowywanych według starej receptury jest stosowanych do dziś.
Lecznicze właściwości lipy
Dawniej przypisywano lipie bardzo dużo właściwości leczniczych, co nie zawsze było do końca zgodne z prawdą. W lecznictwie wykorzystywano zarówno korę, liście jak i kwiaty. Wierzono na przykład, że ugryzienie kory tego drzewa uleczy ból zębów. Dzięki temu, że nauka poszła bardzo do przodu, możemy już z całkowitą pewnością stwierdzić, jakie substancje lecznicze znajdują się w tej roślinie, a są to flawonoidy, garbniki, terpeny, fitosterole, pektyny, olejek eteryczny, kwasy organiczne, sole mineralne, i witaminy C oraz PP. Istotne jest również to, że wszystkie te związki obecne są w kwiatostanach, a więc nie ma sensu zbierać liści czy odzierać drzew z kory.
Lipa na przeziębienie i nie tylko
Bardzo często napary lub herbaty z dodatkiem lipy są stosowane podczas przeziębień. W kwiatach znajdują się tzw. związki śluzowe, dzięki którym oczyszczają się górne drogi oddechowe oraz kaszel staje się łagodniejszy. Ponadto napar z lipy ma właściwości napotne, rozgrzewające i przeciwzapalne, a także moczopędne. To także świetny sposób na oczyszczenie organizmu z toksyn i pobudzenie trawienia. Olejki eteryczne znajdujące się w kwiatach lipy mają właściwości nasenne, odprężające oraz przeciwskurczowe.
Lipę wykorzystuje się również w kosmetyce. Ma właściwości regenerujące naskórek, dzięki czemu kąpiel w naparze lub okłady działają jak balsam. Osoby mające problemy z częstym zapaleniem spojówek mogą złagodzić objawy takie jak opuchlizna i zaczerwienienia wokół oczu właśnie okładami z naparu z lipy. Tonik lipowy wspaniale wpływa na cerę naczynkową, natomiast szampon do włosów z lipą pomaga w walce z łupieżem oraz wzmacnia cienkie i słabe włosy.
Bardzo zdrowy jest także miód lipowy, który ma charakterystyczny zapach.
Skąd wziąć kwiaty lipy
Jeśli chcemy samodzielnie przygotować herbatę z lipy, syrop lub nalewkę, powinniśmy zebrać młode kwiaty. Najczęściej drzewo to kwitnie na przełomie czerwca i lipca, czasami wcześniej, dlatego warto obserwować zmiany zachodzące w przyrodzie, aby nie przegapić odpowiedniego momentu. Kwiaty lipy najlepiej zbierać podczas gorących i słonecznych dni, ucinając gałązki z kwiatami, uważając przy tym aby nie uszkodzić drzewa.
Aby zrobić swoją własną herbatę z lipy lub przygotować susz stanowiący bazę do naparów, należy zebrane kwiaty wysuszyć. Bardzo ważne jest przy tym, aby proces ten odbywał się w ciepłym, zacienionym miejscu (temperatura nie powinna jednak przekraczać 35 stopni), a do tego przewiewnym.
W publikacjach związanych z ziołolecznictwem można znaleźć wiele przepisów na różnego rodzaju specyfiki według tradycyjnych receptur, które można przygotować samodzielnie w domu.
1 Comment
Wyraź swoje zdanie
Eliza
Jak byłam dzieckiem to w każde wakacje zbierałam z babcią kwiaty lipy. Później je suszyłyśmy. Babcia dodawała ją do herbaty i wielu innych swoich tajnych eliksirów. Sporo mnie nauczyła takiej wiedzy i staram się ją wykorzystywać.