Przekrój stopy

Przy jakich chorobach stopy pomogą wkładki ortopedyczne? Halluksy, płaskostopie i inne choroby stopy wymagające wkładek ortopedycznych

Odpowiednio dopasowane wkładki ortopedyczne mogą pomóc przy wielu różnych schorzeniach stóp, niwelując dyskomfort, a także cofając powstające deformacje. W jakich przypadkach warto je nosić? Na jakie choroby wkładki ortopedyczne pomagają?

Czym są wkładki ortopedyczne?

Wkładki ortopedyczne pozwalają na odpowiednie ustawienie stopy, by jej ruch w trakcie chodu był prawidłowy, dodatkowo odciążają mięśnie i stawy. Ich rodzajów jest wiele, w zależności od tego, w jakim celu ma się ją nosić. Jak się okazuje, to dobre rozwiązanie dla każdego, nie tylko dla tych, co borykają się z chorobami stóp. Co istotne, muszą zostać dobrane indywidualnie, biorąc pod uwagę zaistniały problem. Istnieją trzy typy wkładek: profilaktyczne, korygujące i kompensujące.

Rodzaje wkładek ortopedycznych

Jak zostało wspomniane, wyróżnia się trzy główne grupy wkładek ortopedycznych. Pierwsza z nich profilaktyczna zalecana jest każdemu. Mogą je nosić osoby bez żadnych patologii stóp, w celu uniknięcia rozwoju choroby. Jest tak choćby w przypadku, gdy zostaną stwierdzone pewne nieprawidłowości, ale nie doszło jeszcze do deformacji.

temat poboczny:  Choroby stopy – jak zapobiegać popularnym schorzeniom stóp?

Wkładki korygujące dostosowywane są już pod konkretne schorzenie, a ich głównym celem jest cofnięcie powstających zmian i deformacji. Muszą być właściwie wykonane, by mogły działać skutecznie i nie da się ich po prostu kupić w sklepie.

W przypadku wkładek kompensujących, ich rola zaczyna się wówczas, gdy wkładki korygujące działają, ale po zaprzestaniu ich noszenia wada wraca. Stosuje się je, by powstrzymać rozwój choroby i ani jej konsekwencje nie przeniosły się wyżej. Zazwyczaj wykorzystywane są przy wadach, których już nie da się cofnąć.

Przy jakich chorobach stóp pomogą wkładki ortopedyczne?

Wkładki ortopedyczne mogą pomóc przy wielu chorobach, nie tylko stóp, ale i innych części układu ruchu. U dzieci między innymi wspierają korekcję wad kręgosłupa. W przypadku dorosłych pozwalają na niwelowanie bólu i uczucia dyskomfortu stóp, stawów i kręgosłupa także. Pomagają w chodzeniu, zwłaszcza przy takich schorzeniach stóp jak haluksy, płaskostopie, koślawość i szpotawość stępu, stopa wydrążona oraz palce młoteczkowate.

Wkładki ortopedyczne gotowe czy indywidualne?

W aptekach i sklepach medycznych nie brakuje wyboru wkładek ortopedycznych. Mogą się one sprawdzić, ale zazwyczaj w przypadkach, gdy schorzenie nie jest poważne. Gdy problem jest jednak większy, nie zaleca się ich stosowania, ponieważ nie tylko nie pomogą, ale mogą też zaszkodzić. W takich przypadkach lepiej zdecydować się na wkładki ortopedyczne dostosowane indywidualnie. W ten sposób zapewnia się najwyższy komfort noszenia i chodzenia, a także zwiększa możliwości korekcyjne wkładki. Wykonuje się wywiad z pacjentem, a także bada się dokładnie przypadłość, na jaką cierpi i w jak znacznym stopniu zaawansowania się znajduje.

temat poboczny:  Operacyjne leczenie chorób stopy. Czym zajmują się poradnie chorób stopy?

2 Comments

Wyraź swoje zdanie

lidia

01 lutego, 2022 - 13:44

Fizjoterapeuta mi mówił o takich wkładkach. Dotąd nie byłam przekonana. Myślę jednak, że czas pójść na konsultację i o tym pomyśleć.

Odpowiedz

Lech

08 kwietnia, 2022 - 08:40

Takie wkładki średnio pomogą przy poważanych problemach ze stopami, może jedynie do lekkiej korekty, w wielu przypadkach operacja jest jednak koniecznością.

Odpowiedz

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *