Suplementy

Jakie są objawy niedoboru witaminy B12? Weganie a witamina B12

Poziom witaminy B12 w organizmie jest rzadko badany, a jednocześnie – konsekwencje jej niedoboru poważne. Sprawdź, na co wpływa witamina B12, gdzie się znajduje oraz jakie objawy powinny zachęcić cię do wykonania badania.

Na co wpływa witamina B12?

Witamina B12, znana również pod nazwą kobalamina lub czerwona witamina, jest niezwykle ważnym elementem organizmu. Do czego jest potrzebna? Wpływa przede wszystkim na pracę układu krwionośnego oraz nerwowego. Za co dokładnie odpowiada? M.in. za produkcję krwinek czerwonych, regulację homocysteiny oraz przemianę kwasu foliowego z nieaktywnej w czynną formę. Jest również potrzebna do utrzymania zdrowej kondycji psychicznej oraz do tego, aby przetworzyć białka, tłuszcze i węglowodany w energię. Dlatego zobacz, gdzie znajduje się witamina B12 i co to ma wspólnego z weganami.

Gdzie znajduje się witamina B12?

Witaminę B12 można znaleźć w produktach pochodzenia zwierzęcego. Najwięcej jest jej w mięsie, rybach, a także w jajkach, mleku oraz w nabiale. Bogaty w witaminę B12 jest szczupak, a także wątróbki wieprzowe, wołowe, cielęce i drobiowe. Jeśli chodzi o nabiał, prym wiodą sery dojrzewające. Co ciekawe, witamina B12 znajduje się także w drożdżach spożywczych oraz w produktach roślinnych, ale poddanych fermentacji (dobrym przykładem jest pasta miso).

Niedobór witaminy B12 – objawy

Jak się już pewnie domyślasz, przyczyną niedoboru witaminy B12 może być stosowanie diety wegetariańskiej, wegańskiej lub diety ograniczającej spożywanie produktów pochodzenia zwierzęcego. Ale nawet osoby mięsożerne mogą cierpieć na jej niedobór, czego przyczyną zwykle jest niedokrwistość złośliwa wywołana nieprawidłowym funkcjonowaniem układu krwionośnego.

Objawy niedoboru witaminy B12 zwykle są podobne, co w przypadku anemii, a przynajmniej na początku. Jedną z pierwszych oznak jest uczucie nieustannego zmęczenia, problemy z koncentracją, a także senność bez względu na to, ile osoba chora spała w nocy. Kolejnymi, niepokojącymi objawami są zawroty głowy, problemy z utrzymaniem równowagi, drętwienie i mrowienie. Co istotne, witamina B12 bierze udział w syntezie serotoniny i dopaminy, a więc tzw. hormonów szczęścia. Jej niski poziom może powodować objawy typowe dla stanów depresyjnych, urojeń.

Witamina B12 a weganie

Na niedobór witaminy B12 narażeni są weganie i wegetarianie – powód jest prosty, to całkowite odstawienie lub ograniczenie spożywania produktów pochodzenia zwierzęcego (wegetarianie dopuszczają do swojej diety jajka, nabiał). W ich przypadku wykonywanie regularnych badań jest podstawą, zwykle wprowadza się także suplementy diety z witaminą B12, aby utrzymać jej optymalny poziom. Co istotne, tak jak w przypadku każdego innego suplementu, wskazana jest konsultacja ze specjalistą. Nadmiar tej witaminy może być tak samo szkodliwy, jak jej niedobór. W skrajnych przypadkach lekarz może przepisać zastrzyki domięśniowe z witaminą B12, aby szybko uzupełnić jej braki w organizmie.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *