Dziecko rysujące na kartkach

Jak zdiagnozować dysleksję u dziecka?

Według najnowszych badań, z dysleksją boryka się prawie 16% dzieci. Pierwsze objawy dysleksji u dziecka można zaobserwować już w przedszkolu, czym objawia się dysleksja i jak ją zdiagnozować? Na te pytania odpowiemy w dzisiejszym artykule.

Czym jest dysleksja?

O dziecku, które ma dysleksję, mówimy, kiedy ma trudności z nauką pisania i czytania. Termin ten został po raz pierwszy użyty w 1968 roku. Dyslektycy nie rozróżniają cyfr od liczb, mają trudności w odróżnieniu dźwięków czy kształtów. Trudności w czytaniu i pisaniu obejmują:

  • dysleksję – dziecko ma trudność z czytaniem, nie odróżnia podobnych od siebie liter (b,p,d), zdarza się, że takie dziecko czyta początek wyrazu, a resztę tylko zgaduje,
  • dysgrafię – dziecko nie potrafi pisać w równej linii, litery są niekształtne, często pomija litery lub je przestawia,
  • dysortografię – dziecko może znać zasady ortograficzne, a mimo to dalej popełniać błędy ortograficzne,
  • dyskalkulię – to zaburzenie, które utrudnia naukę matematyki.

Jakie są objawy dysleksji?

Najczęstsze objawy, które towarzyszą przy dysleksji to trudności z pisaniem i czytaniem, problem z sylabizowaniem wyrazów. Dziecko często ma zaburzony szyk zdania podczas pisania, popełnia dużo błędów ortograficznych, omija literki. Problem mogą też sprawiać proste działania matematyczne, ponadto dziecko z dysleksją może mieć gorszą orientację w terenie i nie potrafi określić kierunków i stron świata.

Przyczyna dysleksji

Dysleksja najczęściej wynika z zaburzonego rozwoju poznawczego u dziecka. Pojawia się jednak coraz więcej badań, które wykazują, że dysleksja może być spowodowana mikrouszkodzeniami mózgu, do których mogło dojść w trakcie ciąży, jak i przy porodzie. Udowodniono, że dysleksja jest też dziedziczna, jeśli zatem ktoś z członków rodziny miał problem z pisaniem i czytaniem, to szanse na rozwój dysleksji u dziecka są większe.

Jak zdiagnozować dysleksję u dziecka?

Jeśli zauważymy u dziecka symptomy, które mogą wskazywać na dysleksję, należy skonsultować się ze specjalistą. Zaniechanie i ignorowanie problemów dziecka może skończyć się trudnościami w nauce. To utrapienie nie tylko dla rodzica, ale też dla dziecka. Żeby odbyć badania diagnozujące, należy udać się do poradni psychologiczno-pedagogicznej, podczas spotkania zwykle obecny jest psycholog dziecięcy, logopeda i pedagog. Dysleksja jest diagnozowana, tylko jeśli dziecko nie posiada intelektualnych zaburzeń rozwojowych, w tym celu przeprowadza się badania psychologiczne. Iloraz inteligencji określany jest na podstawie Skali Inteligencji dla Dzieci autorstwa Davida Wechslera, w skrócie: WISC-R. W trakcie badania analizowane są problemy z koncentracją, zdolności motoryczne, wzrok, słuch.

Niestety całkowite wyleczenie dysleksji nie jest możliwe, można je tylko zredukować do minimum. Jednak do tego potrzebna jest systematyczna praca z dzieckiem. Ważne, żeby rodzic ćwiczył z dzieckiem, jak i logopeda, wtedy możemy liczyć na lepsze rezultaty.

2 Comments

Wyraź swoje zdanie

Tatiana

22 września, 2022 - 11:26

Myślałam że dysleksja wynika z tego, że dziecko czytało za mało rzeczy w okresie przedszkolnym, a tu proszę, możliwe, że to przez wady płodu, o których rodzice nawet nie mają pojęcia…

Odpowiedz

Stefcia

03 stycznia, 2023 - 08:59

Wszystko teraz musi mieć swoja nazwę. Kiedyś nie było żadnych dysleksji a zwykłe lenistwo…

Odpowiedz

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *