Dłonie starszej kobiety

Tłuszczaki, czym są, jak się objawiają, jak je leczyć?

Wciąż nie do końca wiadomo, skąd biorą się tłuszczaki. Wiadomo jednak, że kiedy już się pojawiają, bynajmniej nie są mile widzianymi gośćmi. Jak się ich pozbyć? Czy można uporać się z nimi samemu, czy też niezbędna będzie pomoc lekarska?

Czym są tłuszczaki?

Tłuszczak to guz, najczęściej pojedynczy, rzadziej w grupie. Jest to rodzaj nowotworu. Ale nie oznacza to, że powinniśmy panikować, jeśli odkryjemy u siebie taką zmianę skórną. Jest to nowotwór niezłośliwy – nie ma nic wspólnego z rakiem. Nie stanowi zagrożenia dla naszego zdrowia i nie sprawia bólu.

Może pojawić się w zasadzie wszędzie, ale najczęściej gości na klatce piersiowej, plecach i ramionach. Dotyka to osób w każdym wieku, jednak z reguły pojawia się między czterdziestym a sześćdziesiątym rokiem życia.

Co jest przyczyną powstawania tłuszczaków?

Przyczyna pojawiania się takich guzów wciąż pozostaje dla medycyny zagadką. Nie wiadomo zatem, jak przebiega proces powstawania tego typu zmian, znamy już jednak niektóre czynniki, które z pewnością mają z tym związek. Na pewno więc powstawanie tłuszczaków ma podłoże genetyczne. Jeżeli w rodzinie były przypadki tłuszczaków, jest bardzo prawdopodobne, że również następne pokolenia będą mieć do nich tendencje.

Są też inne zależności, które zwiększają prawdopodobieństwo ich wystąpienia. Przede wszystkim badania wykazały, że działanie genu związanego z otyłością zwiększa ryzyko tłuszczaków. Wyraźnie sprzyjają im także niektóre choroby, takie jak choroby Madelunga, Dercuma i Cowdena. Jedna z teorii głosi też, że tłuszczaki mogą powstawać na skutek fizycznych urazów, na razie jednak brak jeszcze jednoznacznego potwierdzenia tej tezy.

Domowe sposoby na tłuszczaki

Jak powiedzieliśmy, tłuszczaki nie są groźne. Czasem zdarza się, że uciskają jakiś nerw, ale w większości przypadków nie utrudniają nam życia. Wyglądają jednak nieestetycznie i to sprawia, że kiedy się pojawią, nie witamy ich z otwartymi ramionami. Jak sobie pomóc, bez uciekania się do leczenia operacyjnego?

Jest kilka domowych sposobów na te guzy. Na przykład olej eteryczny z drzewa herbacianego może pomóc dzięki swoim właściwościom przeciwzapalnym i antybakteryjnym. Wystarczy nanieść trochę kropel na chusteczkę i przecierać nią skórę w odpowiednim miejscu. Pomóc może także napar ze skrzypu polnego o oczyszczających właściwościach. Także ocet jabłkowy i olej rycynowy mogą być naszymi sprzymierzeńcami w walce o gładką skórę.

Często stosowanymi środkami przeciwko tłuszczakom są też miód i mąka. Trzeba je rozmieszać w mniej więcej równych proporcjach. Tak powstałą pastę nakładamy następnie na guz i unieruchamiamy bandażem lub papierowym ręcznikiem. Opatrunek powinno się nosić przez trzydzieści sześć godzin i powtarzać ten zabieg przez nie mniej niż tydzień. A jeśli takie domowe sposoby w naszym przypadku się nie sprawdzą, zawsze jeszcze pozostaje nam pomoc chirurga.

Jak usuwa się tłuszczaki chirurgicznie?

Chirurgiczne wycięcie tłuszczaka nie należy do skomplikowanych operacji, dlatego też zwykle nie zajmuje więcej niż pół godziny. Przeprowadza się je przy miejscowym znieczuleniu. Usuwa się guz razem z jego torebką.

Jedyną wadą takiego rozwiązania jest blizna, która pozostaje po zabiegu. Dlatego w przypadku, gdy tłuszczaków jest więcej, jako alternatywną opcję można rozważyć liposukcję, czyli po prostu odessanie tłuszczaków. Jednak nie każdy guz nadaje się, by poddać go takiemu zabiegowi.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *