Człowiek trzymający się za głowę

Dlaczego boli głowa? Przyczyny i sposoby leczenia bólów głowy

Ból głowy to coś, co dotyka nas stosunkowo często. Zazwyczaj nie zwracamy na niego uwagi, ewentualnie bierzemy środek przeciwbólowy i po problemie. Co jednak jeżeli ból jest silny i zdarza się często? Dlaczego w ogóle boli nas głowa? Kiedy warto jest zwrócić się do lekarza i jak leczyć i zapobiega bólom głowy?

Czym jest ból głowy?

Ból głowy może objawiać się na różne sposoby. Czasem bolą nas skronie, czasem potylica lub inne części czaszki. Umiejscowienie bólu wiele może powiedzieć o jego przyczynie. Istotne jest, że większość takich dolegliwości trwa krótko i samoistnie znika po pewnym czasie, co nie powinno stanowić żadnego problemu dla naszego zdrowia. Niezależnie jednak od tego, w jaki sposób boli nas głowa i jaki typ bólu nas dotyka, dolegliwości związane z głową zawsze mają związek z układem krążenia. Jeżeli więc powtarzają się one dość często i są silnie odczuwane, warto jest zgłosić się wówczas do lekarza.

temat poboczny:  Przewlekłe zapalenie zatok, jak leczyć? Jakie są przyczyny i objawy chorych zatok?

Jakie są przyczyny bólu głowy?

Przyczyn bólu głowy może być wiele, a większość z nich nie dotyczy żadnych poważnych schorzeń. Zazwyczaj odpowiada za to zmęczenie, wyczerpanie psychiczne, stres, nerwy, czasami zaburzenie przemiany materii. Innymi przyczynami, bardziej poważnymi są problemy z krążeniem mózgowym, a także zmiany naczyniowe czy schorzenia innych narządów w organizmie, które znajdują się w sąsiedztwie czaszki. Można do nich zaliczyć chociażby zapalenie ucha czy zatok.

Człowiek z bolącą głową

O jakich chorobach może świadczyć ból głowy?

W większości przypadków bóle głowy pojawiają się i znikają dość szybko, nawet bez leczenia. Jeżeli więc ból głowy nie jest dla nas charakterystyczny, ma inną postać czy lokalizację, a także inny, często dłuższy czas trwania, może to świadczyć o jakiejś chorobie. Do takich schorzeń zalicza się zapalenie zatok, zapalenie ucha, choroby zębów i dziąseł, grypę, anginę, alergię, nadciśnienie tętnicze, zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, guz mózgu.

Jakie rodzaje bóli głowy wyróżniamy?

Objawy bólowe dzielimy właściwie na dwie grupy: samoistne oraz wtórne. Pierwszy z nich, samoistny występuje częściej i zazwyczaj nazywany jest bólem pierwotnym, do którego zaliczamy samą dolegliwość bólową głowy. Są to przede wszystkim bóle klasterowe czy migrenowe. Bóle głowy wtórne, zwane objawowymi, zazwyczaj świadczą o innych chorobach, przy których ból głowy jest po prostu tylko zewnętrznym objawem problemu.

temat poboczny:  Migrena - jak ją leczyć? Sprawdzone sposoby na ból głowy

Jak leczyć bóle głowy?

Sposób leczenia będzie zależał przede wszystkim od przyczyn. Jeżeli bóle są samoistne i po pewnym czasie znikają oraz są zdarzeniem epizodycznym, nie jest konieczne nawet zażywanie leków przeciwbólowych, czasem wystarczy po prostu odpocząć i rozluźnić się, by ból minął. Jeżeli z kolei ból głowy jest tylko zewnętrzną oznaką innej jednostki chorobowej, to po pierwsze należy się zbadać, aby poznać przyczynę, a wówczas określi się dokładny sposób leczenia. Inne leki zażywa się przy chorobach towarzyszących bólowi, a inne przy migrenie czy klasterowych bólach głowy.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *