Prześwietlenie płuc rentgen

Jakie są objawy zapalenia płuc? Jak leczyć zapalenie płuc?

Nasze płuca narażone są na różne choroby i przypadłości. Bez wątpienia jedną z groźniejszych jest zapalenie płuc. Nie jest to byle schorzenie i nie wykurujemy się o własnych siłach. Niezbędna będzie pomoc lekarza. A na czym ta pomoc będzie polegać?

Czym jest zapalenie płuc?

Zapalenie płuc jest stanem zapalnym miąższu. Chodzi tu o pęcherzyki płucne i tkankę podścieliskową. Choroba może zaatakować różne obszary płuc. Zapalenie odoskrzelowe rozpoczyna się, zgodnie z nazwą, od choroby oskrzeli. Uszkadza ono ich ściany, przez co infekujące je drobnoustroje mogą przeniknąć do płuc. Zapalenie płatowe obejmuje zasięgiem cały płat płuca wraz z opłucną. Natomiast zapalenie segmentalne ogranicza swoje występowanie do konkretnych segmentów płuc.

Skąd się bierze zapalenie płuc?

Może być wiele różnych przyczyn takiego stanu i właśnie na tej podstawie wyróżniamy kilka odmiennych rodzajów tej choroby. Najczęściej, bo aż w 70% przypadków, mamy do czynienia z zapaleniem bakteryjnym. Przeważnie winę ponoszą takie bakterie jak dwoinka zapalenia płuc czy gronkowiec złocisty.

Około 20% dotkniętych zapaleniem płuc pacjentów winą może obarczyć wirusy, przeważnie grypy lub paragrypy. Zapalenie może też mieć podłoże grzybiczne lub alergiczne czy chemiczne, będące wynikiem przedostania się do pęcherzyków płucnych określonych substancji chemicznych.

Wreszcie wyróżniamy też atypowe zapalenie płuc, którego sprawcami są drobnoustroje o tak wdzięcznych nazwach jak Legionella pneumophila, Chlamydia pneumoniae i Myccoplasma pneumoniae. Nie można również nie wspomnieć na koniec o zapaleniu idiopatycznym, czyli samoistnym, którego przyczyny póki co nie są jeszcze medycynie znane.

To właśnie są bezpośrednie powody tej choroby, ale oprócz tego warto też znać czynniki, które zwiększają ryzyko zachorowania. Takich czynników, sprawiających, że znajdziemy się w grupie zwiększonego ryzyka, jest całkiem sporo. Możliwość choroby zwiększa na przykład alergia układu oddechowego, niedrożność dróg oddechowych, choroby przewlekłe, kontakt z chorymi, wdychanie dymu tytoniowego, różnego rodzaju wrodzone wady układu oddechowego lub krążenia, wreszcie, co oczywiste, słaba odporność.

Jakie są objawy zapalenia płuc?

Na początku to schorzenie możemy łatwo pomylić z grypą, występuje bowiem gorączka, dreszcze i ogólnie złe samopoczucie. Dlatego, by właściwie zdiagnozować chorobę we wczesnym stadium, potrzebny jest lekarz, który usłyszy w naszych płucach charakterystyczne szmery.

Choroba przyczynia się do zmniejszenia powietrzności płuc, w następstwie wywołując uczucie duszności. Oddech staje się przyśpieszony i świszczący, pojawia się suchy kaszel. Bóle w klatce piersiowej te nie są rzadkością.

Na czym polega leczenie zapalenia płuc?

Leczenie farmakologiczne tej choroby opiera się na lekach przeciwgorączkowych i przeciwkaszlowych dwojakiego rodzaju. Kiedy kaszel jest suchy, podaje się leki hamujące go, natomiast kiedy w późniejszej fazie choroby staje się mokry, przyjmuje się leki rozrzedzające wydzielinę.

Leczenie trwa zwykle od tygodnia do trzech, w zależności od tego, z jakim typem zapalenia mamy do czynienia – bakteryjne leczy się dłużej niż inne typy. Przez czas kuracji trzeba oczywiście wypoczywać, ale nie zaleca się, by cały ten czas spędzać w łóżku – taka pozycja niekorzystnie odbija się na wentylacji płuc, i tak już przecież osłabionej.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *