Lewa ręka

Zastrzał – czym jest? Jak leczyć zastrzał?

Zastrzał – stan zapalny palca. Niby nic szczególnie groźnego, a jednak jeśli się rozwinie, może wywołać poważne komplikacje, których skutki mogą być opłakane – w skrajnych przypadkach może się to skończyć nawet posocznicą albo zapaleniem szpiku. Jak wyleczyć zastrzał i co robić, by ustrzec się przed nim w przyszłości?

Czym jest zastrzał?

Zastrzał jest ropnym zapaleniem palca u dłoni. Pojawia się zaczerwienienie i obrzmienie, a skóra w zakażonym miejscu staje się błyszcząca i ciepła. Przypadłości tej towarzyszy pulsujący i narastający z upływem czasu ból.

Wyróżnia się kilka rodzajów zastrzału w zależności od tego, jak głęboko rozprzestrzeniło się zapalenie. W przypadku zastrzału skórnego mamy do czynienia z ropą zgromadzoną pod zgrubiałym naskórkiem. W zastrzale podskórnym znajduje się ona, rzecz jasna, pod skórą.

Zastrzał ścięgnisty to już poważna sprawa. Jeśli nie podejmiemy odpowiednich środków, może się on przyczynić do zmian chorobowych w ścięgnach, w tym nawet do ich martwicy. Zastrzał stawowy oczywiście występuje w obrębie stawu, co może ograniczać nasze ruchy. Jest jeszcze zastrzał kostny, kiedy to zakażenie narusza struktury kości, a oprócz bólu mogą pojawić się dreszcze i podwyższona temperatura ciała.

temat poboczny:  Domowe sposoby na zastrzał: moczenie palca, okłady z sody, maść na zastrzał…

Jakie są przyczyny zastrzału?

Zastrzał to następstwo urazu okolic wału paznokciowego. Jakiego urazu? Najczęściej zadrapania czy ukłucia. Może się to zdarzyć podczas zabiegów kosmetycznych. Innymi przyczynami takiego stanu rzeczy może być obgryzanie lub nieprawidłowe obcinanie paznokci, a także obgryzanie lub zrywanie skórek. Również jeśli mamy problemy z wrastaniem paznokci, sytuuje to nas w grupie powiększonego ryzyka.

Jak uniknąć zastrzału?

Jak z tego wynika, żeby uniknąć zastrzału, trzeba ostrożnie obchodzić się ze swoimi paznokciami i wszystkie zabiegi, którym je poddajemy, wykonywać z daleko posuniętą ostrożnością. Nie używajmy ostrych narzędzi do usuwania skórki wokół paznokci, a jeśli już ją usuwamy, to nie przesadzajmy, by czasem nie otworzyć kieszeni paznokcia. Wszystkie narzędzia, w rodzaju nożyczek i pilników, których używamy do pielęgnacji paznokci, powinny być zawsze czyste.

Uważajmy też wykonując prace w domu czy ogródku – jeżeli już zdarzy nam się skaleczyć naskórek, bezzwłocznie przemyjmy i zdezynfekujmy ranę, by zapobiec zakażeniu.

Jak leczy się zastrzał?

Na pewno warto zastosować kilka domowych sposobów, które pomogą w zmniejszeniu opuchlizny i uśmierzeniu bólu. Najpopularniejszą metodą jest moczenie palca w wodzie z szarym mydłem. To łagodzi stan zapalny i przyśpiesza naturalne wypływanie ropy. Można też moczyć palec w naparze z szałwii, jako że zioło to ma działanie przeciwbakteryjne i odkażające.

temat poboczny:  Maść ichtiolowa na zastrzał – gdzie ją kupić? Ile kosztuje? Kiedy można stosować maść na zastrzał?

Jest jeszcze inny rodzaj moczenia zakażonego palca, zwany „zaparzaniem”. Chodzi tu o zanurzanie palca we wrzątku. Tak, to wydaje się ekstremalne i może napawać niepokojem pacjentów niezaznajomionych z tą metodą, jednak nie ma się czego obawiać. Nie chodzi o to, by trzymać palec we wrzącej wodzie nie wiadomo jak długo, lecz by zanurzać go na sekundę i powtarzać taki zabieg w kilku seriach dziennie.

Dobrym sposobem są też okłady z sody oczyszczonej, a jeżeli to nie przyniesie rezultatu, można sięgnąć też po środki farmaceutyczne dostępne bez recepty, takie jak rivanol czy maść ichtiolowa, które pomogą odkazić palec.

Jeśli nie potrafimy wykurować się we własnym zakresie, niezbędna będzie pomoc specjalisty. Lekarz przepisze nam miejscowy lub doustny antybiotyk, który uwolni nas od stanu zapalnego.

Jednak w przypadku, gdy nasz zastrzał ogarnął już swym zasięgiem głębsze warstwy skóry lub, co gorsza, ścięgna albo kości, trzeba przeprowadzić operację chirurgiczną. Czasem będzie to tylko nacięcie pęcherza z ropą, by usunąć wydzielinę, w innych przypadkach jednak trzeba wyciąć część lub cały paznokieć.

temat poboczny:  Choroby stopy – jak zapobiegać popularnym schorzeniom stóp?

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *