Popularne maści na różne dolegliwości, przykłady
W aptekach aż roi się od wielu różnych specyfików, nie tylko leków, ale i maści, które z założenia mają nam pomagać w problemach zdrowotnych. Jakie ich typy wyróżniamy? Jakie są najpopularniejsze maści i do czego służą?
Jakie są rodzaje maści?
Maści to specyficzna forma leków, używana wyłącznie do użytku zewnętrznego, nie tylko na skórę, ale i na błony śluzowe w tym oczu, uszu, nosa czy nawet odbytu i pochwy. Mają one skład z substancji leczniczych, a ich najważniejszym zadaniem jest pomaganie od zewnątrz w różnych dolegliwościach bólowych. Mogą działać albo miejscowo, albo ogólnoustrojowo.
Wyróżnia się trzy główne grupy maści, które następnie dzielą się jeszcze dodatkowo. Pierwszym z nich jest podział ze względu na miejsce działania, drugim to podział ze względu na postać fizykochemiczną i trzeci podział ze względu na zastosowane podłoże maściowe.
Jakie są maści ze względu na miejsce działania?
Pod tą nazwą kryje się kilka grup maści. Pierwszą z nich jest ta działająca na naskórek, czyli maści epidermalne, do których zalicza się produkty przeciwgrzybiczne, antyseptyczne, przeciwbakteryjne, ściągające i wysuszające oraz keratolityczne.
Drugą grupą są maści przenikające do skóry właściwej, czyli endodermalne. Tutaj najczęściej ma się na myśli przede wszystkim produkty o działaniu sterydowym. Z kolei maści diadermalne przechodzą pod skórę i działają bezpośrednio pod nią. Do tej grupy zalicza się głównie maści przeciwbólowe i przeciwzapalne tylu ibupofren. Ostatnią grupę stanowią maści transdermalne i za tą nazwą kryją się produkty, których substancja lecznicza dociera aż do naczyń krwionośnych. Najczęściej dotyczy to maści z lekami nasercowymi i z hormonami płciowymi.
Czym są maści ze względu na postać fizykochemiczną?
Tutaj wyróżnia się trzy główne grupy maści: roztwory, emulsje i zawiesiny. Roztwory to specjalny typ maści, których substancja lecznicza rozpuszcza się w odpowiednim podłożu. Warto wymienić tu takie popularne produkty, jak maści z mentolem (np. przy leczeniu kataru), maść tranową czy cholesterolową.
Maści w postaci emulsji, czyli kremów, które najczęściej łączone są na zasadzie olej – woda i woda – olej. Zalicza się do nich maść z roztworem jodku potasu, posiada właściwości przeciwzapalne i przeciwobrzękowe, a stosuje się przy okazji różnego rodzaju urazów, naciągnięciu mięśni i więzadeł, a także przy obrzękach.
Maści zawiesiny, to produkty, które posiadają w swoim składzie substancje stałe i nierozpuszczalne w żadnym składniku podłoża. Przy wysokim procencie, nazywa się ją pastą. W tej grupie wyróżnia się choćby maść salicylową o działaniach odkażających czy maść siarkową do leczenia choćby świerzbu, grzybicy oraz trądziku.
Co kryje się za podziałem maści ze względu na podłoże maściowe?
Chodzi tu przede wszystkim o trzy główne grupy, czyli: maści, kremy (emulsje) oraz żele. Podłoża maściowe to inaczej składnik lub składniki, które dają produktowi postać półstałą. Dzięki nim nadawana jest odpowiednia konsystencja pozwalająca na odpowiednie rozsmarowanie i niewchodząca w reakcję ze składem leczniczym.
Jakie są popularne maści?
Każdy z nas stosował choć raz w swoim życiu jakieś maści, choćby przeciwbólowe i przeciwzapalne po różnego rodzaju urazach. Dużą popularnością cieszą się także te o działaniach rozgrzewających czy ochładzających jak kompresy, kto na przykład nie słyszał o końskiej, tygrysiej czy niedźwiedziej maści? Najczęściej właśnie sięga się po te produkty na bóle różnego typu czy w trakcie przeziębień, ponieważ mają one przynieść ulgę.
3 Comments
Wyraź swoje zdanie
Jerzy
Dla mnie wszystkie leki i farmaceutyki tylko ze wskazaniem lekarskim. A te ziołowe to już w ogóle! Potrafią wiele złego narobić. Najlepiej jednak postawić na to, co wypisze lekarz.
zoja
Jak dla mnie maści to najlepsza forma leku – jest bezpieczna dla żołądka, a przy tym skuteczna 🙂
Witosław
No są różne rodzaje maści, ale mi najbardziej pomaga maść końska… szczególnie na ból pleców!